Raportul Draghi. Energia, marea problemă a Europei. Soluțiile propuse
Europa se confruntă cu o criză...
Ucraina a întrerupt miercuri, la ora 05:00 GMT, tranzitul gazelor naturale rusești prin teritoriul său, conform operatorului ucrainean de transport gaze GTSOU. Decizia marchează sfârșitul unui acord care a permis Rusiei să livreze gaze către Europa via Ucraina timp de șase ani, un eveniment ce schimbă semnificativ peisajul energetic al continentului.
Sfârșitul unui acord de șase ani
Conform unui comunicat emis de GTSOU, „la 1 ianuarie 2025, ora 07:00, a expirat Acordul de interacțiune dintre GTSOU și Gazprom pentru punctele de interconectare fizică dintre sistemele de transport al gazelor din Ucraina și Rusia, în vigoare din 30 ianuarie 2019”. Operatorul ucrainean a anunțat că tranzitul gazelor de la punctul de intrare Sudzha de la granița estică a Ucrainei până la ieșirile din vest și sud a încetat complet, iar partenerii internaționali au fost informați conform procedurilor stabilite.
Ministrul energiei din Ucraina, Gherman Galușcenko, a salutat evenimentul, numindu-l „istoric”. „Am oprit tranzitul gazului rusesc”, a declarat oficialul, reflectând poziția fermă a Ucrainei de a reduce dependența energetică de Rusia.
Gazprom: imposibilitatea continuării livrărilor
De cealaltă parte, Gazprom a acuzat Ucraina că a refuzat să reînnoiască acordul, afirmând că acest lucru a privat compania rusă de capacitatea tehnică și legală de a livra gaz via Ucraina. „Începând cu ora 08:00 a Moscovei, livrarea de gaz rusesc pentru transportul via teritoriul Ucrainei nu se mai realizează”, a transmis Gazprom într-un comunicat.
Această întrerupere survine într-un moment critic pentru Europa, unde prețurile gazelor naturale au atins noi maxime, reflectând atât incertitudinile legate de livrările rusești, cât și vremea rece din ianuarie.
Creșterea prețurilor la gaze în Europa
Oprirea tranzitului prin Ucraina a generat o creștere a prețurilor de referință la gaze naturale pe piața europeană. La hub-ul de gaze TTF din Amsterdam, cotațiile futures pentru livrările din februarie au crescut cu 4,5%, atingând 50 de euro pe Megawatt-oră (MWh), cel mai ridicat nivel din ultimele 14 luni. În pofida unei ușoare scăderi la 49,725 euro pe MWh, această tendință semnalează presiuni suplimentare asupra piețelor energetice din Europa.
Depozitele de gaze ale regiunii sunt golite mai rapid decât de obicei, iar reumplerea acestora pentru sezonul viitor va fi dificilă. În plus, dependența crescută de gazele naturale lichefiate, mult mai scumpe, exacerbează problema.
Implicațiile pentru Europa Centrală
Suspendarea livrărilor afectează în special țările din Europa Centrală, precum Slovacia, care se confruntă deja cu o iarnă aspră și cu riscuri pentru securitatea energetică. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a respins orice acord care ar permite Rusiei să continue tranzitul gazelor prin Ucraina, poziție care reflectă orientarea strategică a Kievului spre independență față de Moscova.
Analiștii prevăd că impactul asupra piețelor va continua să fie resimțit în 2025. Totuși, măsurile recente de stimulare economică anunțate de China ar putea oferi un impuls piețelor europene, contribuind la echilibrarea cererii și ofertei pe termen lung.
Această oprire a tranzitului gazelor rusești marchează un punct de cotitură în relațiile energetice dintre Rusia, Ucraina și Europa, având implicații profunde pentru viitorul pieței de energie din regiune.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Europa se confruntă cu o criză...
Modificări care se regăsesc în celebra ordonanță-trenuleț.
Prețul aurului a atins un nivel...
Un adevărat simbol al Italiei,...
Acțiunile CoreCivic Inc și GEO...
Grupaj de ştiri.
Ministrul Energiei, Sebastian...
România este o țară sigură și stabilă politic și...
Florin Barbu, ministrul Agriculturii, a discutat marţi...
Banca Națională a României a...
Șeful AIEA avertizează asupra riscului unui accident...
Spania reduce săptămâna de lucru la 37,5 ore fără...
Marcel Boloş, ministrul...
Cutremurele zguduie Santorini: sute de oameni evacuați...
România a evitat în ultimul...
Italia blochează chatbotul DeepSeek din cauza...
Bugetul pe anul 2025 a fost...
Fondurile vor fi alocate în mai multe tranșe.
O analiză Frames realizată pe...