Prognoza BNR pentru prețul petrolului și impactul asupra inflației din România
Prețul petrolului Brent este...
Guvernele occidentale au impus sancțiuni economice ample, inclusiv interdicții privind importurile de petrol rusesc, împotriva Moscovei pentru invazia sa din Ucraina în februarie anul trecut.
Sancțiunile individuale însoțitoare includ interdicții de călătorie și înghețarea activelor, acoperind aproximativ 1.800 de persoane și entități considerate responsabile sau beneficiare ale războiului.
Cele trei persoane care urmează să fie eliminate de pe listă sunt omul de afaceri rus Grigory Berezkin, miliardarul Farkhad Akhmedov și fostul șef al Ozon, o firmă rusă de comerț electronic, Alexander Shulgin.
Conducătorul militar rus Georgy Shuvaev, care a decedat anul trecut, va fi și el eliminat, au spus sursele.
Una dintre cele patru surse, toate care lucrează pe chestiuni legate de sancțiuni și au vorbit sub protecția anonimatului, a declarat că listările au fost considerate juridic slabe, ceea ce înseamnă că UE nu era sigură că vor rezista în instanță în cazul unui contest.
UE are nevoie de unanimiatea tuturor celor 27 de state membre ale blocului pentru a impune sancțiuni, care sunt reînnoite la fiecare șase luni. Următoarea serie expiră pe 15 septembrie.
Pe lista de sancțiuni a UE se află aproape 1.600 de persoane și peste 200 de entități, care datează din 2014, când Rusia a anexat regiunea Crimeea din Ucraina.
Akhmedov este implicat în sectorul rus al petrolului și gazului, în timp ce Berezkin, apropiat de președintele rus Vladimir Putin, este implicat în mai multe sectoare, inclusiv media, infrastructură și energie, potrivit listei oficiale de sancțiuni a UE.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețul petrolului Brent este...
Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...
O eventuală majorare a...
Administrația Fondului pentru...
Centrul INFOTRAFIC din cadrul...
Programul Rabla ar putea...
Florin Bănică a declarat la...
Agenția Națională de...
Prețurile la carburanți au...
Societatea de Transport...
Presiunile inflaționiste venite...
Statele Unite conduc detașat...
Curtea Supremă a Rusiei a...
Cea de-a 11 ramă electrică Coradia Stream, din lotul de...
Donald Trump a suferit un nou eșec juridic după ce...
România ar putea închide Planul...
Dacia pregătește, potrivit unor...
Gigantul francez al retailului...
Divizia de cloud a Amazon a fost afectată de cel puțin...
Un nou val de demisii zguduie...
India şi Statele Unite au...
Agenția Națională de...
Reforma pensiilor speciale...
Guvernul pregătește majorarea...