Un număr record de turiști în Polonia. Câți vin în România

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Preşedintele Oficiului pentru Turism din Polonia, Robert Andrzejczyk, a declarat că se aşteaptă ca 2018 să fie un an record pentru sectorul turismului din Polonia. ”Ştim deja că 2018 va fi un an record pentru că în prima jumătate a anului numărul turiştilor străini care au vizitat Polonia a crescut cu 6,6%, ceea ce este un uriaş succes. Anul 2018 va intra în istoria turismului polonez ca un an record", a spus oficialul.

Potrivit lui Robert Andrzejczyk, o tendinţă foarte pozitivă poate fi observată în cazul sosirilor de turişti străini. "Anul trecut, numărul sosirilor a crescut cu 4,5%. Polonia a fost vizitată de 18,3 milioane turişti străini”, a anunțat responsabilul polonez.

Conform datelor statistice, sosirile înregistrate anul trecut în structurile de primire turistică din România au totalizat 12 milioane, cu peste 10% mai mult decât în 2016. Peste trei sferturi din acestea au fost sosirile turiștilor români, în timp ce străinii au reprezentat 22,8% din numărul înregistrărilor la unitățile turistice. Cea mai mare parte a turiștilor străini (74,2%) au fost din Europa, dintre aceștia 85,7% fiind din state membre ale Uniunii Europene..

Revenind în Polonia, Andrzejczyk a subliniat, citând datele un amplu studiu pe această temă, că numeroși turişti au venit în Polonia nu doar din Europa Occidentală ci din toate colţurile lumii. Anul trecut, numărul de turişti din China a crescut cu aproape 55%. "Este un record", a spus Andrzejczyk. O creştere importantă s-a înregistrat şi în cazul turiştilor din Israel, care au fost cu aproape 50% mai mulţi în 2017 comparativ cu 2016.

Potrivit lui Andrzejczyk, aceste rezultate se datorează îmbunătăţirii accesibilităţii, atât prin intermediul transportului rutier cât şi aerian, precum şi campaniilor de promovare demarate de Oficiul pentru Turism din Polonia, adăugând că un accent special a fost pus pe popularizarea Poloniei pe Internet, inclusiv prin social media.

"Ţinând cont de tendinţele actuale şi creşterea înregistrată în prima jumătate a anului, estimăm că sosirile de turişti străini în Polonia ar putea să se apropie de 19 milioane în 2019", a spus Andrzejczyk.

Datele Oficiului Naţional de Statistică arată că aproape 63,2 milioane de înnoptări au fost înregistrate în primele opt luni ale anului în Polonia, comparativ cu 59,8 milioane în aceiaşi perioadă a anului trecut. În plus, datele oficială arată că în perioada ianuarie-august 2018 cei mai mulţi turişti străini au venit din Germania (1,3 milioane), urmaţi de cei din Marea Britanie (366.000) şi Ucraina (320.000).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...


pixel