Cel mai nou exponat de la Parc Zoologique de Paris, care va putea fi vizionat de public începând de sâmbătă, nu are gură, nici stomac sau ochi şi totuşi poate detecta hrana, pe care este capabil să o digere.
Masa amorfă are aproape 720 de sexe, se poate deplasa chiar dacă nu are picioare sau aripi şi se vindecă în două minute dacă e tăiată în două.
''Este o fiinţă vie care se numără printre misterele naturii'', a declarat Bruno David, director al Muzeului Naţional de Istorie din Paris din care face parte parcul zoologic.
''Ne surprinde pentru că nu are creier, dar este capabilă să înveţe'', a afirmat David care a precizat că în cazul în care două astfel de ''picături'' sunt unite ''cea care a învăţat îşi va transmite cunoştinţele celeilalte''.
Numele acestui organism a fost inspirat de filmul ştiinţifico-fantastic/horror din 1958 ''The Blob'', cu Steve McQueen, în care ''picătura'' consumă tot ce îi stă în cale într-un orăşel din Pennsylvania.
''Cunoaştem cu siguranţă că nu este o plantă, dar nu ştim sigur dacă este un animal sau o ciupercă'', a spus David.
''Se comportă foarte surprinzător pentru ceva care arată ca o ciupercă (...) are comportament de animal şi este capabil să înveţe'', a adăugat Bruno David citat de Reuters.
Jaune vif, cet organisme unicellulaire sans cerveau, est capable de se déplacer, de manger, ou même de résoudre des problèmes. Le parc zoologique de Paris accueille à partir de samedi un nouvel occupant, le "blob" #AFP pic.twitter.com/ZsJT06DdQk
— Agence France-Presse (@afpfr) October 16, 2019
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ANAF a introdus un nou model al...
Tranzacția prin care grupul...
Guvernul introduce un sistem...
Organizația europeană Fusion...
România are toate ingredientele...
Ministerul Mediului a prelungit...
Eurostat: România rămâne ţara...
Pentru a deveni brand, un...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...
BMW începe luna viitoare să...
Trump și Xi pregătesc...
Robert Redford, actorul și regizorul american care a...
Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...
Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...
Păpușile Labubu au devenit un...
Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...