Uniunea Europeană cere detalii despre Libra

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Visul lui Facebook de a-și crea propria criptomonedă globală se încheie oficial
Visul lui Facebook de a-și crea propria criptomonedă globală se încheie oficial
Executivul Uniunii Europene a trimis un chestionar către Facebook și către Asociația Libra, solicitând clarificări cu privire la moneda digitală Libra, a informat un purtător de cuvânt al UE, potrivit CNBC.

Întrebările propuse de Comisia Europeană depășesc preocupările de regelementare anterioare pe care le-a ridicat criptomoneda Libra, relatează sursa citată.

Chestionarul a adăugat un alt nivel de control proiectului digital lansat de Facebook în iunie. De la anunţarea proiectului Libra, Facebook a fost ţinta unui val constant de critici şi scepticism din partea oficialilor din întreaga lume, îngrijoraţi de securitatea datelor, spălarea de bani şi protejarea consumatorilor.

PayPal își retrage susținerea pentru moneda virtuală a Facebook

Procesatorul de plăţi PayPal Holdings a anunţat, recent, că părăseşte Libra Association, entitatea care gestionează efortul condus de Facebook de a emite moneda digitală Libra, fiind primul membru care a ieşit din grup.

Asociația Libra își menține obiectivul de a crea o rețea de plăți rapidă, cu costuri reduse, care să „împuternicească miliarde de persoane subestimate financiar”. Cei 27 de membri fondatori ai asociației, care include Facebook, precum și alte firme tehnologice precum Uber și Spotify, au stabilit să se întâlnească săptămâna viitoare la Geneva.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Bani / Foto: DCBusiness

Acord în coaliție. Salariul minim crește de la 1 iulie 2026

Salariul minim va crește de la 1 iulie 2026. Coaliția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lingouri de cupru / Foto: DCBusiness

Bloomberg: Cuprul intră într-un deficit structural din 2026

Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...

Donald Trump și Vladimir Putin
Ministerul Finanțelor
Ghișeu
Document. Foto: Freepik.com
Barajul Paltinu
Arcelor Mittal Tubular Products Iași
Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

România se află pe locul doi la exportul de grâu moale
Bani
Discutii la Guvern
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
factura. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Oameni pe stradă
Palatul Știrbei
Netflix / Foto: Freepik
Podul Giurgiu - Ruse
Ispectori ai ANAF și Vamei
Foto: Facebook MADR
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

pixel