Val de firme dizolvate în 2021. Registrul Comerțului vine cu datele

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
În aprilie 2021 au fost consemnate 2.354 dizolvări, cele mai multe în Bucureşti (438) şi în judeţele Iaşi (122), Timiş (112) şi Cluj (109).
În aprilie 2021 au fost consemnate 2.354 dizolvări, cele mai multe în Bucureşti (438) şi în judeţele Iaşi (122), Timiş (112) şi Cluj (109).
Numărul de firme dizolvate a crescut cu 8,82% în primele patru luni din 2021, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul precedent, la 9.109, faţă de 8.371 în perioada ianuarie-aprilie 2020, conform datelor centralizate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului.

Cele mai multe dizolvări au fost înregistrate în municipiul Bucureşti, respectiv 1.708 de firme (în creştere cu 12,15%) şi în judeţele Iaşi (445, plus 68,56%), Timiş (427, minus 5,53%), Constanţa (406, minus 14,35%) şi Cluj (400, plus 4,17%).

La polul opus, cele mai puţine dizolvări de firme au fost consemnate în judeţele Ialomiţa - 38 (minus 5%), Covasna - 54 (minus 23,94%) şi Călăraşi - 67 (plus 36,73%).

Citește și: BVB la finalul săptămânii: Mai multe tranzacții, dar o capitalizare mai mică cu peste 3 miliarde

Domeniul de activitate care a înregistrat cele mai multe dizolvări de firme în primele patru luni din 2021 este comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, unde s-au înregistrat 2.713 dizolvări la nivel naţional. Faţă de perioada similară a anului anterior, dizolvările din acest sector au crescut cu 15,40%.

Activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice, precum şi construcţiile, sunt alte două domenii de activitate unde s-a înregistrat un număr mare de dizolvări de firme, şi anume 880 (plus 14,14%), respectiv 839 (minus 3,34%). În industria prelucrătoare s-au înregistrat 831 de dizolvări, în creştere cu 10,65% faţă de aceeaşi perioadă din 2020.

În aprilie 2021 au fost consemnate 2.354 dizolvări, cele mai multe în Bucureşti (438) şi în judeţele Iaşi (122), Timiş (112) şi Cluj (109). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel