Bomba imobiliară care ticăie în România. Avertisment de la Bruxelles
România nu se confruntă cu o...
Veşti bune pentru beneficiarii programului "Sprijin pentru România". Luna aceasta, cardurile sociale vor fi încărcate cu cea de-a cincea tranşă de 250 de lei din acest an.
Citiţi şi: Evaluarea și recalcularea pensiilor. În ce stadiu se află acest proces. Răspunsul oficial al CNPP
"Octombrie vine cu vești bune atât pentru angajații din educație cât și pentru beneficiarii programului Sprijin pentru România.Astfel, în luna octombrie, peste 300.000 de angajați din sectorul educație vor beneficia de alocare financiară suplimentară de 427 milioane lei pentru:
- prima de carieră didactică pentru personalul didactic si didactic auxiliar, în valoare nominală de 1500/persoană;
- prima de carieră profesională pentru personalul nedidactic, în valoare nominală de 500 lei/persoană.
Citiți și: Carduri sociale 250 lei. Informații actualizare privind acest sprijin acordat de stat
Acest tip de sprijin se va acorda în conformitate cu prevederile OUG 58/2023, estimarea noastră fiind că banii vor ajunge la personalul din educație în perioada 20-27 octombrie.
Tot în luna octombrie vor fi alimentate cardurile pentru alimente cu o nouă tranșă de 250 de lei pentru peste 2,5 milioane de persoane eligibile în programul Sprijin pentru România, estimarea noastră fiind că, la data de 15 octombrie 2023 cardurile vor fi alimentate iar beneficiarii vor putea achizitiona bunurile de bază la preturi în scadere.
La acest moment așteptăm alimentarea conturilor MIPE de către Ministerul de Finante pentru implementarea cu succes și la timp a acestor măsuri asteptate de români și asumate de către Guvernul României", a anunţat, marţi, Adrian Câciu, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România nu se confruntă cu o...
În anul 2024, venitul mediu...
Războiul declanșat de Rusia în...
Institutul Național de...
Investițiile publice ale...
Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii...
Direcţia Generală Antifraudă...
Guvernul României a adoptat o...
Preşedintele Nicuşor Dan s-a...
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
Inteligenţa artificială...
Apple se confruntă cu un val...
28.866 firme au fost radiate la...
România are oportunitatea de a...
Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...
Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...
SUA și China ar putea dezgheța...
Noi discuții comerciale între...
Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...
Țara care vrea să stopeze...
ANAF anunță sancțiuni dure...