Vodafone începe concedierile în această țară. Care este cauza

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Vodafone
Vodafone
Grupul britanic de telefonie Vodafone a anunţat miercuri că subsidiara sa din Spania intenţionează să elimine până la 515 locuri de muncă, în special în rândul operaţiunilor comerciale, în condiţiile în care se confruntă cu "condiţiile dificile de pe piaţa spaniolă competitivă", informează Reuters.

Operatorul a adăugat că se va întâlni cu sindicatele la finele acestei luni şi va demara o procedură de negociere, care va dura o lună, pentru a disponibiliza până la 12% forţa de muncă din Spania.

"De mai mulţi ani, competiţia intensă pe partea de preţuri şi migraţia spre tarife mici în Spania au condus la o scădere drastică a veniturilor şi la o deteriorare semnificativă a marjelor", a informat Vodafone Spain într-un comunicat de presă.

În replică, sindicatele au criticat anunţul ca o încercare de a ascunde eşecul echipei de conducere de a reorienta compania şi au cerut mai multă inovare şi eficienţă în locul eliminării unor locuri de muncă.

Vodafone va reintroduce tarifele de roaming pentru britanici. Află de CÂND

"Aceasta este a patra rundă de concedieri demarată de Vodafone în ultimii opt ani şi este o dovadă a incapacităţii parlamentarilor şi organismelor de reglementare de a oferi sustenabilitate unui sector crucial pentru economia digitală a viitorului", a apreciat sindicatul UGT, care reprezintă 50% din drepturile de vot ale muncitorilor.

Vodafone este ultimul operator de telefonie mobilă şi internet în bandă largă din Spania care încearcă să îşi restructureze personalul, după ce grupul francez Orange a anunţat în luna mai că va disponibiliza 485 de angajaţi din cauza competiţiei intense de pe piaţa de telecomunicaţii din Spania.

Afectaţi de mai mulţi ani de diminuarea marjelor şi creşterea costurilor pentru a putea oferi cele mai noi servicii de telefonie mobilă, cei şase operatori telecom din Spania au demarat campanii agresive de reduceri de preţuri şi atragere de clienţi de la rivali. Experţii estimează că aproximativ jumătate din locurile de muncă din sectorul telecomunicaţiilor din Spania au fost eliminate în ultimii 20 de ani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Lemne de foc / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Uzină auto
Banca Națională a României

Avertisment BNR: Companiile intră în zona roșie

Companiile românești traversează o perioadă critică,...

Măcelar tranșează o bucată de carne / Foto: Freepik
Sistemul S-500 Prometheus
PNRR
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Obligații noi pentru companiile private
Barajul Paltinu
Boris Rotenberg

Vila unui oligarh rus, pusă sub sechestru de Finlanda

Autoritățile din Finlanda au pus sechestru pe o vilă de...

Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar
Fibră optică / Foto: Freepik
Nu a fost semnat acordul cu Mercosur

Ce urmează pentru acordul de liber schimb UE–Mercosur

Uniunea Europeană a amânat aprobarea și semnarea...

Ingineri proiectanți / Foto: Freepik
Muncitori / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Un răspuns scurt și la obiect

pixel