Warren Buffett, Oracolul din Omaha, dezvăluie unde a greșit

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Warren Buffett
Warren Buffett
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor Warren Buffett, a publicat rezultatele pentru trimetru patru 2024, anunțând profituri semnificativ mult peste așteptări. În scrisoarea adresată acționarilor, cel supranumit Oracolul din Omaha a făcut o serie de dezvăluiri.

Deși investitorii nu au fost luați prin surprindere de rezultatele afișate de Berkshire Hathaway, acțiunile companiei au înregistrat, în tranzacțiile de pre-deschidere a pieței, o creștere de 1,3%.

Unde a greșit Buffett

În scrisoarea sa, Buffett nu a trecut cu vederea subiectul greșelilor comise de-a lungul anilor.  

În primul rând este vorba despre acțiunile pe care investitorul le-a selectat pentru portofoliul companiei, indiferent de cotele de participare (atât parțiale, cât și 100%). „În fiecare caz, a fost o distribuire incorectă a capitalului”, recunoaște Buffett.

„În alte cazuri, am făcut greșeli în evaluarea abilităților sau loialității managerilor angajați de Berkshire”, subliniază miliardarul. Durerea provocată de dezamăgirea în privința loialității ar putea fi comparată cu durerea unui mariaj eșuat. În recrutarea personalului, cel mai bun lucru la care poți spera este „un punctaj mediu decent”. Cel mai rău lucru este amânarea soluționării problemelor sau, așa cum spunea vicepreședintele companiei, Charlie Munger, care a murit la vârsta de 99 de ani, „resemnarea”. Problemele necesită acțiuni, oricât de neplăcute ar fi acestea, a concluzionat Buffett.

Potrivit acestuia, în perioada 2019-2023, în scrisorile adresate acționarilor, a folosit cuvintele „greșeală” și „ratăm” de 16 ori, în timp ce multe alte companii mari nu le-au menționat niciodată. Tabu-ul acestor cuvinte, care sugerează un perfecționism managerial, l-a făcut întotdeauna pe Buffett să fie nervos.

Rezerva de lichidități continuă să crească

Dar ce a atras cel mai mult atenția investitorilor este faptul că Berkshire a crescut și mai mult rezerva sa record de lichidități care a ajuns, astfel, la  334 de miliarde de dolari. Buffett nu a considerat însă necesar să explice în scrisoarea sa motivul pentru care este tot mai rezervat în privința piețelor bursiere.

În schimb, Buffett a spus că această abordare nu înseamnă, sub nicio formă, o distanțare de dragostea lui pentru acțiuni.„În ciuda a ceea ce unii comentatori consideră acum o poziție extraordinară de lichidități la Berkshire, majoritatea banilor voștri rămân investiți în acțiuni”, a scris Buffett în mesajul său. 

Cu toate că a vândut repetat acțiuni, Buffett a declarat că Berkshire va continua să prefere acțiunile în fața lichidităților. „Acționarii Berkshire pot fi siguri că vom folosi întotdeauna o mare parte din banii lor pentru a investi în acțiuni, în principal acțiuni americane, deși multe dintre acestea au activități internaționale semnificative”, a scris Buffett.

În total, Berkshire a vândut acțiuni în valoare de peste 134 de miliarde de dolari în 2024, în principal prin reducerea celor două mari participații ale sale, Apple și Bank of America.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Persoane fizice care împrumută firme. ANAF impune noi reguli

ANAF schimbă regulile pentru analiza de risc.

Foto: Freepik.com
Contabilitate / Foto: Freepik
FOTO: Freepik@wirestock
Model hibrid / sursa foto: Freepik.com
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Leonadro Badea
Magazin PPC
BNR
Radu Hanga / FOTO: Facebook BVB
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Supermarket. Freepik.com

Programul de Sărbători al magazinelor Mega Image

Mega Image anunță programul magazinelor pentru perioada...

Ciprian Ciucu

Întâlnire Ciucu - Bolojan - Nazare pe finanțele Capitalei

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va avea...

Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Fabrică de bere / Foto: Freepik

Piața berii se îndreaptă către un minimum istoric

Piaţa berii probabil că va închide anul 2025 cu o...

Drona găsită în Argeș / Foto: Antena 3 CNN
Ionuț Dumitru, analist economic
Au dispărut documente din dosar / Foto: DoJ
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Summit Mercosur

Țările Mercosur regretă noua amânare a acordului cu UE

Mercosur şi-a exprimat, sâmbătă, regretul faţă de noua...

Planificarea este cuvântul cheie / Foto: Freepik
Hackeri ruși / Foto: DCBusiness

Cum atacă Rusia infrastructura critică a Europei

Un incident aparent banal petrecut în vestul Norvegiei a...

Sakhalin Energy
Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik

pixel