Rabla Auto 2025: s-au deschis înscrierile! Ce trebuie să faci și cât poți primi
Programul Rabla Auto 2025...
Japonia a cerut să cumpere 63 de aparate F-35A, versiunea tradiţională a acestui avion destinat aviaţiei militare, şi 42 de tip F-35B, versiunea cu decolare scurtă şi aterizare verticală destinată portavioanelor, a reamintit Departamentul de Stat într-un comunicat.
Diplomaţie americană a decis să dea undă verde acestei tranzacţii care "va întări securitatea unui aliat major" din regiunea Asia-Pacific, a subliniat comunicatul.
Rușii au găsit un ȚAP ISPĂȘITOR: Un fost junalist
"Este în interesul vital al Statelor Unite să ajute Japonia în dezvoltarea şi menţinerea unei capacităţi de autoapărare solide şi eficiente", a adăugat Departamentul de Stat.
În faţa mai ales a modernizării rapide a armatei chineze, Japonia a decis să cumpere 105 aparate F-35A în total în cursul deceniului următor, pe lângă cele 42 de tip F35-B.
La sfârşitul lui 2018, guvernul de la Tokyo a aprobat un plan cincinal de apărare incluzând intrarea în arsenalul său a două portavioane, o premieră de la sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial.
Bugetul pentru apărare al Japoniei pe anul 2020/2021 atinge o valoare record de 50,3 miliarde de dolari, în special pentru cumpărarea acestor avioane F-35 din Statele Unite.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Programul Rabla Auto 2025...
PFA-urile din România vor plăti...
Dobânzile interbancare se...
Numeroase servicii online au...
Piața muncii din România a...
Iranul a promis că va lovi fără...
DGAF a descoperit prejudicii de...
Fitch avertizează: fără reforme...
Uniunea Europeană a decis să mențină permanent...
Ministerul Afacerilor Externe...
Ministerul Muncii a pus în...
Acțiunile Boeing au scăzut cu...
Confederaţiile sindicale şi...
Ministrul Mediului, Mircea...
Investițiile nete realizate în...
Curtea Constituțională a decis...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Rata anuală a inflaţiei a...