Webinar BREXIT - Reglementări privind regimul vamal, transportul de mărfuri și efectele asupra activităților de import/export

Autor: Crişan Andreescu
Data publicării:
Guvernul României, prin autoritățile abilitate, în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR) va organiza, pe 15 decembrie, cu începere de la ora 10.00, un seminar online, având ca temă principală noile reglementări privind regimul vamal, transportul de mărfuri și efectele asupra activităților de import/export. 

La eveniment vor participa reprezentanți ai Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Ministerului Finanţelor Publice, Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Direcției Generală a Vămilor, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor.

Obiectivul general al acestui seminar este furnizarea de informații exhaustive privind noile condiții de desfășurare și reglementările aferente principalelor domenii de cooperare economică cu Marea Britaniei, avându-se în vedere ieșirea acesteia din Uniunea Europeană.

În deschiderea seminarului, vor susține declarații președintele Camerei de Comerț și Industrie a României, Mihai Daraban, precum și secretarul de stat din cadrul Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Dan Dragoș Drăgan.

Reprezentanții companiilor interesați să participe la eveniment se pot înregistra utilizând acest link: https://roconference.webex.com/meet/office

Evenimentul va fi transmis live pe pagina de Facebook a CCIR.  https://www.facebook.com/ccir.romania

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik

Energia scumpă sufocă economia. Analiză AEI

Energia scumpă sufocă economia: handicapul autoimpus al...

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Plati online. Foto: Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Foto: Pexels.com
foto: pexels.com
Ilustrație: Oana Pavelescu
Mărfuri/FOTO: Freepik
Banca. Foto: Freepik.com

Economiștii Fed cuceresc băncile centrale din Europa și Asia

De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...

Taxi si ridesharing/ sursa foto: Freepik.com
TikTok / Foto: EPA/ERIK S. LESSER / Agerpres
Document. Foto: Freepik.com
Cripto / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu

pixel