Zeci de mii de firme dizolvate în România. Cel mai afectat domeniu

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Datele statistice sunt tot mai îngrijorătoare pentru mediul de afaceri. 

Partea proastă este că lucrurile s-ar putea înrăutăți și mai mult, având în vedere faptul că, după aplicarea noilor măsuri de austeritate, numărul firmelor constrânse să pună lacăt pe ușă ar putea crește și mai mult. 

Actualele date statistice sunt pe primele nouă luni ale anului, când, potrivit datelor centralizate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului, numărul firmelor dizolvate a crescut cu 5,5%, până la 28.146, faţă de 26.679 în aceeaşi perioadă din 2022. 

Cele mai multe dizolvări au fost înregistrate în Bucureşti, respectiv 5.865 de firme (număr în creştere cu 9,11% faţă de primele nouă luni din 2022) şi în judeţele Cluj (1.491, +18,05%), Timiş (1.420, +21,58%), Constanţa (1.321, -2,29%) şi Ilfov (1.271, plus 18,9%).

La polul opus, cele mai puţine dizolvări de firme au fost consemnate în judeţele Covasna, respectiv 145 (-19,44%), Ialomiţa (162, +20%) şi Mehedinţi (182, -3,19%).

Domeniul de activitate care a consemnat cele mai multe dizolvări de firme, în primele nouă luni ale acestui an, este comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, unde s-au înregistrat 7.861 de dizolvări la nivel naţional. Faţă de perioada similară a anului anterior, dizolvările din acest sector au scăzut cu 2,87%.

Potrivit sursei citate, activităţile profesionale, ştiinţifice şi tehnice, construcţiile, precum şi industria prelucrătoare sunt alte domenii de activitate unde s-a consemnat un număr mare de dizolvări de firme, şi anume 2.736 (+15,59%), 2.703 (+5,67%), respectiv 2.419 (+2,8%).

În luna septembrie 2023, au fost înregistrate 2.993 dizolvări de firme, cele mai multe în Bucureşti (599) şi în judeţele Constanţa (162), Cluj (159) şi Ilfov (155).  

Citește și Numărul firmelor noi cu capital străin a scăzut în primele nouă luni din an

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF

ANAF 2026. Fiscul poate bloca cesiuni ale părților sociale

Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...

Un cuplu verifică documente / Foto: Freepik
Românii adora cozonacii

Cozonacul se scumpește cu 12% de sărbători, anunță ROMPAN

Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...

Banca Națională a României

Avertisment BNR: Companiile intră în zona roșie

Companiile românești traversează o perioadă critică,...

PNRR
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Obligații noi pentru companiile private
Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar
Fibră optică / Foto: Freepik
Nu a fost semnat acordul cu Mercosur

Ce urmează pentru acordul de liber schimb UE–Mercosur

Uniunea Europeană a amânat aprobarea și semnarea...

Ingineri proiectanți / Foto: Freepik
Muncitori / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Un răspuns scurt și la obiect
Benzinarie. Foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Analistul financiar Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Starlink / Foto: Arhiva Starlink / Flickr

Un satelit Starlink va cădea pe Pământ

Unul dintre sateliții de internet Starlink ai SpaceX a...

Care europeni vor plăti cel mai mult pentru masa de Crăciun

Spania rămâne pe primul loc, în timp ce familiile se...


pixel