Aceste firme vor putea accesa 125.000 de EURO din fonduri europene

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Curs valutar BNR. Leul s-a depreciat în raport cu principalele valute
Curs valutar BNR. Leul s-a depreciat în raport cu principalele valute
Firmele de transport vor putea accesa până la 125.000 de euro fonduri europene, sub formă de granturi pentru companiile afectate de COVID.

Ţinând seama de evoluţia situaţiei SARS COV-2 din ţara noastră şi a unor măsuri luate de unele state ale Uniunii Europene, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor recomandă tuturor operatorilor români implicaţi în derularea activităţilor de transport internaţional să se informeze, în prealabil, asupra măsurilor specifice aplicabile în statele în care aceştia urmează să îşi desfăşoare activitatea sau urmează să deruleze operaţiuni de tranzit cu privire la intrarea lucrătorilor în transporturi auto sau a persoanelor transportate în statele respective, dar şi a eventualelor restricţii aplicabile mijloacelor de transport, potrivit unui comunicat al Ministerului Transporturilor remis Agerpres.

BRD, finanțare pentru tehnologii de chirurgie super-performante

Respectarea măsurilor de siguranţă împotriva SARS COV-2 de către lucrătorii în transporturi privind igienizarea mijloacelor de transport sau cele de distanţare în cazul pasagerilor transportaţi este obligatorie.

Deşi transportul de marfă este exceptat de la măsurile impuse de statele respective, consultarea în timp real a tuturor regulilor de acces în fiecare dintre aceste state este necesară. Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor va continua să sprijine şi să informeze permanent, împreună cu Comisia Europeană şi uniunile profesionale din industrie, operatorii români implicaţi în derularea transportului internaţional, potrivit comunicatului.

De asemenea, Ministerul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor va sprijini aprobarea, în cel mai scurt timp, de către ministerele responsabile a schemei de granturi destinată companiilor afectate de COVID-19. Bugetul alocat este de 350 milioane de euro, iar eligibilitatea pentru firmele de transport are o valoare de până la 125.000 euro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF

ANAF schimbă două formularele-cheie pentru firme

ANAF a publicat recent un Ordin care, printre altele,...

Donald Trump
Contor de gaze și energie electrică
Transgaz

Decizia ANRE cu efecte directe pentru gaze, GNL și hidrogen

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul...

Bani

Semnal de la BNR: de ce nu scad încă dobânzile în România

Datele publicate de Banca Naţională a României arată o...

Gerasimos Contoguris Director PC Philip Morris Romania

Philip Morris România recunoscută ca Angajator de Top

Philip Morris România a primit certificarea Angajator de...

Portul Constanța
Service auto / Foto: Freepik
Ferma. Foto: Pexels.com
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze
Bursa de Valori București
factura. Freepik.com
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres

Acordul UE - Mercosur, semnat. Principalele declaraţii

Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...

Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vama Nădlac / Foto: Virgil Simonescu / Inquam Photos
Foto: pesa.pl

Două noi rame PESA ajung duminică la Bucureşti

Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...

Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București

pixel