Agenția Fitch trimite un avertisment dur guvernanților de la București

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Nimic bun? /FOTO:Freepik
Nimic bun? /FOTO:Freepik
Fără măsuri suplimentare, există riscuri importante legate de estimările deficitului, care ar putea ajunge la 7,5% din PIB în 2025, în special având în vedere deficitele lunare mari înregistrate la începutul anului 2025.

Ciclul electoral din România va întârzia măsurile fiscale, iar riscurile asupra deficitului rămân ridicate, atrage atenția Fitch Ratings.

România va întâmpina probabil întârzieri semnificative în implementarea măsurilor suplimentare de consolidare fiscală, cel mai devreme până în semestrul al doilea din 2025, din cauza ciclului electoral prelungit, potrivit unei analize publicate de agenția de evaluare financiară Fitch Ratings. 

Deficit bugetar în creștere și presiuni externe

Datele privind lichiditățile bugetare arată că deficitul din primele două luni ale anului 2025 a fost de 30 miliarde de lei (aproape 1,6% din PIB-ul estimat), similar cu nivelul de 29 miliarde de lei din perioada corespunzătoare din 2024. Aceste cifre reflectă compromisurile politice din jurul consolidării fiscale, având în vedere impactul economic potențial negativ. În plus, România se va confrunta cu presiuni suplimentare legate de creșterea cheltuielilor în domeniul apărării, care în 2024 au fost de 2,3% din PIB, similar cu majoritatea țărilor membre ale Uniunii Europene.

Creștere economică modestă, dar insuficientă pentru reducerea datoriei

În ciuda riscurilor politice și fiscale, scenariul de bază al Fitch estimează o redresare economică modestă, cu o creștere de 1,4% în 2025 și 2,2% în 2026. Aceasta va contribui la reducerea deficitului la un nivel încă ridicat de 6,8% din PIB în 2026. Totuși, aceste progrese nu vor preveni creșterea semnificativă a datoriei, care va ajunge la 62% din PIB în 2026 (față de 49% în 2023), depășind media de 56% pentru țările cu rating „BBB” și prognozându-se o valoare de aproximativ 70% din PIB până în 2028.

Instabilitate politică și riscuri electorale

Fitch avertizează că instabilitatea politică din România va rămâne ridicată înainte de alegerile prezidențiale din mai 2025. Provocările legate de reducerea deficitului și stabilizarea datoriei sunt agravate de riscurile legate de durabilitatea coaliției guvernamentale, pe fondul polarizării sociale. Aceste aspecte sunt reflectate în perspectiva negativă atribuită ratingului suveran al României, „BBB minus”.

Implicațiile politice asupra încrederii investitorilor

Fitch subliniază că evoluțiile politice din acest an confirmă evaluările anterioare, iar incertitudinea politică va rămâne o preocupare până la alegerile prezidențiale. 

În pofida faptului că politica externă și apărarea sunt responsabilități cheie ale președintelui, rezultatul alegerilor ar putea influența încrederea investitorilor, stabilitatea coaliției guvernamentale și capacitatea acesteia de a implementa măsurile necesare pentru consolidarea fiscală.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii

pixel