Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
"Nu devii mai tânăr. Poate doar mai experimentat", a răspuns Merkel ziele trecutâ când a fost întrebată despre ziua ei de naştere.
Activitatea ei de cancelar continuă să se bucure de un grad ridicat de aprobare din partea cetățenilor țării, spre deosebire de formațiunea conservatoare din care face parte, Uniunea Creştin Democrată (CDU), aflatân în picaj în în sondajele care indică o creștere record a popularității Verzilor.
Cele trei crize de tremurat observate la evenimente publice i-au făcut pe comentatori să speculeze despre starea sănătăţii cancelarului. Marţi, în timpul ceremoniei de primire a premierului Republicii Moldova, Maia Sandu, Merkel și oaspetele ei au a stat pe scaun la intonarea imnurile naţionale ale celor două țări. Apoi s-au ridicat şi au ieşit în spatele gărzii de onoare a armatei germane.
Citește și Diagnostic pentru Angela Merkel. De ce boală suferă
La sfărșitul săptămânii trecute, jurnaliștii au intrat, din nou, în panică, după ce Merkel, prezentă la festitivitățile organizate la Paris cu prilejul Zilei naționale a Franței, a apărut în fața lor palidă, gâfâind și vorbind sacadat. ”A urcat scările prea repete pentru a nu întârzia la întâlnirea cu presa”, au explicat oficiali ai guvernului de la Berlin.
Dacă presa din toată lumea o urmărește insistent pe Merkel, făcând scenarii și speculând pe tema stării de sănătate a celei mai puternice femei din Europa, nemții consideră că subiectul este de natură personală și nu trebuie lansat în spațiu public ca sursă de inspirație pentru jurnaliști și comentatori.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...