Şedinţă de Guvern, 27 februarie. Proiecte importante pe ordinea de zi
Proiectele de acte normative...
Dacă s-ar topi, nivelul mării ar crește cu 16 metri.
Populația sa nu depășește cu mult 4000 de oameni de știință care vizitează orașul.
De la descoperirea sa în 1820, pustietățile aride și înghețate ale Antarcticii au mistificat, fermecat și intrigat oameni din întreaga lume.
Aproape de două ori mai mare decât Australia, cercetătorii află în mod constant lucruri noi despre viața de acolo.
De exemplu, în ciuda condițiilor de îngheț, vulcanul Muntelui Erebus este activ de 1,4 milioane de ani, iar recent au fost descoperite organisme nedescoperite anterior care trăiesc în peșterile de gheață vulcanică.
Sănătatea, Finanțele, Dezvoltarea și Educația primesc cele mai mari sume la rectificarea bugetară
Timp de zeci de ani s-a crezut că nimic nu poate trăi sub straturile sale masive de gheață, dar acum au fost descoperite calmaruri colosale, păianjeni de mărimea unei farfurii, viermi uriași și alte creaturi ciudate și minunate.
Dar, fiind unul dintre cele mai puțin explorate locuri de pe Pământ, Antarctica găzduiește, de asemenea, o parte din teoriile conspirației.
Una dintre cele mai vechi este aceea că, după cel de-al Doilea Război Mondial, Hitler a evadat acolo cu un submarin și a locuit în baze secrete construite de naziști în 1938.
Alții susțin că naziștii au pilotat acolo avioane revoluționare, bazate pe modele de OZN-uri prăbușite, și au înființat un "Ultimul Batalion" într-o bază militară gigantică, în speranța că într-o zi vor reîncepe războiul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Proiectele de acte normative...
Ucraina, pregătită să aprobe un acord privind...
Romgaz va comercializa gazele din Marea Neagră printr-o...
Diplomați ruși și americani se întâlnesc la Istanbul...
Lumea se află într-un punct de...
Banca Națională a anunțat...
Hidroelectrica informează...
Economistul Cristian Pârvan:...
Analistul Cristian Pârvan a...
Sectorul agroalimentar, considerat de obicei rezistent...
Românii din țară și din străinătate pot, începând cu 10...
România continuă să fie țara...
A fost dezvăluită data lansării modelului Xiaomi 15 Ultra.
Uniunea Europeană a propus...
Fostul candidat la alegerile...
Interdicția surpriză a...
Creșterea ponderii datoriei în PIB pentru prima dată din...
Romgaz analizează preluarea unui mare combinat chimic...
Scandal în administrația Trump...
Deși au o reputație ambiguă,...
Dolarul a înregistrat o nouă scădere, adâncind...
Reduceri de costuri și...
Curtea Constituțională a respins modificarea Codului...