Anunțul ministrului Muncii privind plata pensiilor, alocațiilor și indemnizațiilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii
Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii
Banii pentru plata pensiilor şi a drepturilor sociale sunt prevăzuţi în bugetul de stat şi vor ajunge la timp la beneficiari în luna iunie, a anunţat ministrul Muncii, Simona Bucura-Oprescu.

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale şi instituţiile din subordine sau în coordonare au luat măsuri pentru ca plăţile către beneficiari să fie făcute fără sincope şi în această lună, în care este minivacanţa de Rusalii, astfel că toate alocaţiile, indemnizaţiile, pensiile şi celelalte drepturi sociale vor fi plătite la timp, conform unui calendar deja stabilit, a transmis instituţia, printr-un comunicat.

"Banii pentru plata pensiilor şi a drepturilor sociale sunt prevăzuţi în bugetul de stat. Ca şi până acum, şi în luna iunie banii vor ajunge la timp la beneficiari. Ne-am asigurat că fiecare leu va ajunge acolo unde este nevoie, la timp. Vorbim despre alocaţiile pentru copii, pensii, indemnizaţiile şi toate celelalte drepturi sociale", a declarat Simona Bucura Oprescu, în comunicatul citat.

Astfel, Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va realiza plata alocaţiei de stat pentru copii pe data de 6 iunie în cont bancar şi începând cu 10 iunie prin mandat poştal. Indemnizaţia de creştere a copilului şi stimulentul de inserţie au aceleaşi date prevăzute pentru plăţi.

Alocaţia de plasament va fi achitată în 20 iunie în cont bancar şi începând cu 23 iunie prin mandat poştal, drepturile persoanelor cu dizabilităţi pe 13 iunie în cont bancar şi începând cu 18 iunie prin mandat poştal, alocaţia lunară de hrană pentru persoane cu HIV/SIDA pe 20 iunie în cont bancar şi începând cu 23 iunie prin mandat poştal, indemnizaţia lunară de hrană pentru bolnavii de TBC, 20 iunie în cont bancar şi din 23 iunie prin mandat poştal, aceleaşi date de plată fiind prevăzute şi pentru ajutorul pentru susţinerea familiei şi ajutorul de incluziune.

Casa Naţională de Pensii Publice va face plata pensiilor astfel: prin mandat poştal începând cu 2 iunie, în cont bancar în 12 iunie iar pentru pensionarii din străinătate (prin Citi Bank) pe 20 iunie 2025.

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă va plăti între 14 şi 16 iunie ajutorul de şomaj atât prin mandat poştal, cât şi pe card. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
ANAF
Liberty Galați
Foto: Freepik.com
CE Oltenia
freepik.com
Freepik.com
Reguli noi pentru locuințele cu TVA redus / Foto: Freepik
London Metal Exchange
Contor electric
Centrală geotermală
Depozit / Foto: Freepik
Transelectrica / FOTO: Facebook
Nicușor Dan, validare la CCR / Foto: George Calin / Inquam Photos
Reguli noi pentru cei care fac comerț cu câini și pisici! / Foto: Freepik
Infrastructură digitală / Foto: Freepik
Bursa / Foto: Freepik
Incendiu catastrofal în Manitoba, Canada
Fernand Kartheiser, eurodeputat și fost agent dublu al CIA și GRU
Terminal pentru criptomonede
Bani
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Freepik.com
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Unul dintre sediile grupului Volkswagen / FOTO: Wikipedia
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook

Bursa de Valori Bucureşti a deschis pe roşu şedinţa de marţi

Bursa de la Bucureşti a deschis în scădere pe...

INS a publicat cifrele evoluției șomajului în România

pixel