Avionul ”Judecății de Apoi” a fost jefuit. Rusia, în ALERTĂ MAXIMĂ

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Rusia este în alertă
Rusia este în alertă
Un jaf neobişnuit s-a produs pe un aeroport militar din regiunea Rostov din sudul Rusiei, caz care a alertat serviciile de securitate, fiind vorba de o intrare prin efracţie la bordul unui aparat de zbor Iliuşin Il-80, avion de comandă strategică în timp de război nuclear, numit şi "avion al Judecăţii de Apoi", relatează RIA Novosti, TASS şi Eho Moskvî.

Avionul se afla pe aeroportul din Taganrog pentru lucrări planificate de modernizare. Persoane necunoscute au rupt sigiliul şi au deschis trapa din spatele avionului, sustrăgând 39 de echipamente. Nu se precizează ce fel de echipamente au fost sustrase, dar unii dintre experţii ruşi, citaţi de portalul Gazeta.ru, consideră că printre acestea s-ar putea să figureze dispozitive de transmisie şi recepţie radio, echipamente pentru clasificarea informaţiilor vocale şi dispozitive de criptare.

Vara trecută avionul fusese transmis Complexului tehnico-ştiinţific din Taganrog pentru lucrări de modernizare. Comandamentul Forţelor Aerospaţiale ruse spera că acesta va reveni în serviciu în 2021-2022.

Iliusin Il-80, proiectat pe baza aparatului Iliusin II-86, este destinat Comandamentului aerian de comandă strategică în cazul unui război nuclear, având la bord o paletă largă de echipamente radioelectronice.

Dezvăluirile BOMBĂ ale unui MERCENAR rus

Armata rusă dispune în total de patru astfel de avioane de comandă.

Despre furtul echipamentelor s-a aflat după ce şeful serviciului de securitate aeriană al întreprinderii "Beriev", însărcinată cu lucrările de modernizare a aparatului, a sesizat poliţia la 4 decembrie, afirmând că au fost descoperite urme de spargere a aparatului.

Anchetatorii care cercetează cazul au descoperit o serie de urme, conform presei ruse, care avansează mai multe ipoteze despre cine ar putea fi autorii jafului: de la hoţii de metale până la furt în scop de spionaj, cu implicarea angajaţilor întreprinderii.

Experţii, citaţi de Gazeta.ru, se întreabă cu privire la măsurile de securitate în cazul acestui obiectiv, din moment ce "hoţii" au reuşit să pătrundă atât de uşor înăuntrul postului de comandă aerian al Forţelor armate ruse. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabilitate / Foto: Freepik
Eugen Rădulescu
Întâlnirea lui Ilie Boloja și reprezentanții FIC / Foto: gov.ro
ANAF / Ilustrație: DCBusiness
Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik
Medic și pacient / Foto: Freepik
Cristian Popescu-Piedone / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Piedone, demis de la conducerea ANPC de premierul Bolojan

Premierul Ilie Bolojan a semnat decizia de eliberare din...

Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu

Val de tăieri. Cum arată austeritatea la CFR

Val de reduceri salariale și restructurări la companiile...

O femeie face calcule / Foto: Freepik

Programul Anghel Saligny nu va fi înghețat

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar
Un bărbat cu o lumânare inchide un termostat / Foto: Freepik
Audit financiar / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Vama Giurgiu
Investiții verzi / Foto: Freepik
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos

CCR a respins sesizarea AUR privind primul pachet fiscal

Curtea Constituţională a României a respins, marţi,...

BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
TVA / Foto: Freepik.com
Inspectori vamali / Foto: Autoritatea Vamală Română

Revoluție în vămi de la 1 august: totul se mută online!

Autoritatea Vamală Română introduce, de la 1 august, noi...

Tren circulând pe caniculă / Foto: Raymond Shobe / Flickr
Două persoane lucrează într-o seră / Foto: Freepik
Schimb valutar
Adrian Negrescu, analist economic
Inspector Antifraudă

pixel