Banca Centrală a Rusiei menţine rata dobânzii la 7,5%. Efecte

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Banca Centrală a Rusiei a menţinut nemodificată rata dobânzii, în linie cu estimările analiştilor, dar a anunţat că analizează dacă sunt necesare majorări pentru a atenua riscurile la adresa inflaţiei şi a stabilităţii financiare. 

Luna trecută, Bank Rossii a majorat neaşteptat dobânda de politică monetară, de la 7,25% la 7,50%, pentru prima dată din 2014, urmând exemplul altor bănci centrale din economiile emergente, pe fondul majorării inflaţiei şi al deprecierii rublei.

De asemenea, Banca Centrală a Rusiei a decis să suspende achiziţiile de valută pe piaţa internă până la sfârşitul anului. Aceste achiziţii aveau ca obiectiv să reducă riscul volatilităţii valutare şi influenţa sa asupra inflaţiei.

"Piaţa financiară internă s-a stabilizat de la precedenta reuniune de politică monetară. Totuşi, riscurile la adresa inflaţiei rămân ridicate, în special pe termen scurt. Incertitudinile privind evoluţiile externe persistă", se arată în comunicatul Băncii Rusiei. Instituţia "va lua în considerare necesitatea unor noi majorări ale ratei dobânzii, ţinând cont de evoluţia inflaţiei şi a economiei, precum şi de riscurile provocate de condiţiile externe şi de reacţia pieţelor financiare".

În august, rubla s-a depreciat semnificativ, ajungând la cel mai slab nivel din 2016, pe fondul tensiunilor geopolitice.

Inflaţia se situa în 22 octombrie la 3,5% şi este în grafic pentru a accelera, urmând să ajungă aproape de ţinta Băncii Rusiei, de 4%. Planificata majorare a TVA de anul viitor ar putea duce la creşterea inflaţiei la 5,5% până la finalul lui 2019.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare
Transelectrica / FOTO: Facebook
Raed Arafat
Prima zi de școală
Sediul BNR
Un nou broker de asigurări a intrat pe piață / Foto: Freepik
Magistrat

Magistrații nu sunt egali în fața pensiei – explicația CCR

Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...

Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Oameni care merg pe holul unui spital / Foto: Freepik
Documente ANAF. Freepik.com
Freepik.com
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB
Cheia de la casa mult dorită / FOTO: Freepik
Oriunde și la orice nivel
Foto arhiva: Reuters
Casă de schimb valutar
Mai muți bani pentru cercetare / Foto: Freepik
Ciocănel de judecător / Foto: Freepik
Ministerul Transporturilor
Schimbare de paradigmă la Foxconn
Semiconductori
Bani / FOTO: Freepik
BVB deschide în scădere

BVB deschide pe minus: sectorul energetic pierde aproape 1%

Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...

Oameni traverseaza stradas / Foto: Freepik
Camera de Comerț și Industrie a României
Muncitori / Foto: Freepik

pixel