Bani pentru garduri de protecție. Laurențiu Neculaescu (AFM): Oferim 15.000 de lei pentru persoane fizice

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Sumele diferă în funcție de încadrarea solicitanților
Sumele diferă în funcție de încadrarea solicitanților
EXCLUSIV
Laurențiu Neculaescu, președintele Administrației Fondului pentru Mediu, a vorbit, în cadrul interviurilor DCNews și DCBusiness, despre un program mai special, de protecție. 

”Știți că există acest ”conflict”, cu ghilimele de rigoare, între animalul sălbatic și urs. Ne referim în special la urs, care vine și dă iama în culturi, atacă gospodăriile oamenilor, mai ales în zonele unde populația de urși este extrem de ridicată. Prin urmare, am venit în sprijinul atât a persoanelor fizice, cât și a celor juridice, care au terenuri agricole și vor să-și protejeze pământul de atacul animalelor sălbatice și am dorit să finanțăm împrejmuirea acestor terenuri fie cu garduri electrice, fie cu orice fel de dispozitive similare cu acestea și care ajută la protecția ursului. Pentru că, dacă ursul intră pe proprietatea cuiva, omul fie îl atacă, oricum apare un conflict. De aceea, pentru ca ursul să nu mai poată intra pe culturi, devastându-le, am decis să finanțăm împrejmuirea acestora”, a declarat Laurențiu Neculaescu. 

Peste 4500 de solicitări

Venind cu detalii referitoare la acest program, prședintele AFM a menționat că ”pentru o persoană fizică am alocat 15.000 de lei, cu care să-și poată împrejmui terenul pe care îl cultivă. Programul a fost lansat pe 11 aprilie și s-a încheiat pe 25 ale lunii. S-au consumat toți banii. Au fost alocați 70 de milioane de lei. Au fost peste 4500 de cereri, de solicitări depuse. După cum am spus pentru o persoană fizică s-au dat 15.000, pentru o persoană juridică privată suma pe care am dat-o a fost de 500.000, iar pentru unitățile administrativ-teritoriale a fost un milion de lei și pentru instituțiile administrației publice centrale - cinci milioane de lei”, a enumerat interlocutorul jurnalistului Bogdan Chirieac.

Este vorba de mijloace neletale

Șeful AFM a subliniat că ”este vorba de instituții care dispun de zone ce necesită să fie închise și protejate. Am solicitat o statistică, din care a reieșit că din 4500 de aplicanți peste 4200 au fost persoane fizice. ”Important de precizat că este vorba de mijloace neletale”, a intervenit Bogdan Chirieac. ”Exact”, a confirmat Laurențiu Neculaescu. ”Vorbim despre acei curenți slabi care trec prin gardurile respective. Noi suntem o instituție de mediu și vorbim, în primul rând, de protecția speciei, a ursului, a oricăui animal care intră și face ravagii într-o cultură”, a precizat președintele AFM.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Panouri solare / Foto: Unsplash
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
În magazin / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Donald Trump
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
București / Foto: Freepik
Pensionari
Reciclare
Investitorii fug de dolar și obligațiuni americane / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Donald Trump
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
IMagine cu rol ilustrativ / Foto: Arhivă

Statele Unite au luat la ţintă flota fantomă a Iranului

SUA lovesc „flota fantomă” a Iranului cu noi sancțiuni:...

Un început frumos
Gabriela Nistor, CEO Salt Bank
Hollywood / sursa foto: Pexels.com
Versace și alte mărci de lux vor fi vândute unei multinaționale americane
Prosumatori. Foto: Freepik.com
Bani
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Cip / sursa foto: Freepik.com

Google atacă dominația Nvidia și lansează Ironwood

Alphabet dezvăluie cipul Ironwood, dedicat exclusiv...

Apple

Panică majoră la Apple. Gest disperat al companiei

Gigantul american din domeniul tehnologiei Apple a...


pixel