Indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide 16 companii, înregistra o depreciere de 0,22%, indicele BETPlus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era tot în scădere cu 0,22%, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor consemna un declin de 0,88%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, era pe minus cu 0,21%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, consemna, de asemenea, un declin de 0,36%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, era în scădere cu 0,40%.
Citește și: Bursa de Valori București, închide ziua în creștere
Cele mai semnificative deprecieri ale valorii acţiunilor le înregistrau Sinteza (-4,2%), SIF Banat Crişana (-3,21%) şi SIF Moldova (-1,67%).
În creştere erau acţiunile Electromagnetica (+0,74%), Nuclearelectrica (+0,38%) şi Fond Deschis de Investiţii ETF Tradeville (+0,12%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România a absorbit doar 9,4...
Informare din partea...
De la 1 aprilie 2025,...
În ultimii 12 ani nu s-a mai...
Acțiunile băncii franceze BNP Paribas au înregistrat o...
ANAF anunță întreruperi ale...
Banca Națională a României și...
Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a exclus...
Europa promite un răspuns la...
Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...
Eveniment important pentru...
Guvernul a aprobat o schemă de...
OpenAI lansează „Monday” –...
Oficialii americani presează...
Cu doar câteva ore înainte de...
Grupaj de știri.