CNAS, obligată să comunice pacienților listele cu serviciile acordate

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Pacienții vor putea accesa listele cu serviciile medicale decontate
Pacienții vor putea accesa listele cu serviciile medicale decontate
În curând, asigurații vor putea cere caselor de asigurări de sănătate listele cu serviciile medicale de care au beneficiat cât și costurile legate de acestea. Asigurații vor putea primi listele tipărite pe hârtie dar vor putea fi accesate și online.

Această nouă facilitate oferită asiguraților la sistemul național de asigurări de sănătate sunt prevăzute într-o nouă lege, respectiv 165/2019 care intră în vigoare peste două zile.

Accesarea datelor pe internet se va realiza prin dosarul electronic al pacientului care conține istoricul și documentele medicale ale pacienților asigurați, dosare care poate fi accesate și de medicii curanți sau medicii de familie.

Așadar, lista va putea fi accesată care va fi disponibilă pe site-ul dedicat dosarelor electronice, după ce conturile asiguraților vor fi activate.

Asigurare sau card european de sănătate? Ce e mai bine în călătorie

Procedura de activare a contului se va putea face nu doar de medicul de familie ci și de orice medic cu care asiguratul intră în contact.

Noua lege prevede că în cel mult 45 de zile de la data solicitării, casele de asigurări de sănătate vor fi obligate să transmită solicitantului raportul în care sunt trecute deconturile făcute în numele acestuia.

Adică, în listă vor fi trecute toate medicamentele, serviciile și dispozitivele medicale de care a beneficiat solicitantul în anul precedent cât și data la care au fost eliberate sau efectuate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz

Când începe extragerea gazelor din Neptun Deep

Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Contract locuință / Foto: Freepik
Aragaz. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe

România, mai aproape de aderarea la OCDE

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, conduce...

Foto: Freepik.com

Record istoric pentru aur, pe fondul tensiunilor geopolitice

Aurul a trecut peste pragul de 4.600 de dolari pe uncie,...

Retea electrica - iarna. Foto: Freepik.com
Telefon / FOTO: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Ghișeu / Foto: Arhivă
Prețurile urcă / Foto: Freepik
Finante. Freepik.com

Deficitul comercial al României, în ușoară scădere

Scădere uşoară a deficitului comercial al României.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
O persoană își încălzește mâinile la flacăra unui aragaz / Foto: DCBUsiness
Banca Naționala a României
Avion pe o pistă în timpul iernii / Foto: Freepik
Militari / Foto: MApN
Zăpadă în București
Dunarea la Baziaș / Captură video
Bill Ackman
Proteste în Iran

pixel