China lansează o teorie halucinantă a cauzei pandemiei

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Chinezii reproșează SUA că au transformat pandemia într-o luptă politică
Chinezii reproșează SUA că au transformat pandemia într-o luptă politică
Teoria conform căreia coronavirusul a scăpat din laboratorul Wuhan este cel puțin la fel de credibilă ca și posibilitatea ca acesta a sări de la un liliac la un om în mod natural, au declarat pentru CNN oficiali înalți ai administrației Biden.

Teoria conform căreia virusul provine din laborator - care a fost respinsă odată de experții medicali ca pe o teorie a conspirației - a câștigat atenție în ultimele luni, determinându-l pe președintele Joe Biden să trimită agenții de informații să găseaască răspunsul.

La ora actuală, două agenții de informații par să se încline către teoria originii naturale; în timp ce o agenție înclină spre proveniența virusului dintr-un laborator, a raportat CNN.

Cu o zi mai devreme, șeful Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a recunoscut că a existat o presiune pentru a exclude o potențială legătură între pandemia de coronavirus și o scurgere de laborator.

Directorul general al OMS, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat că organizația îndeamnă China să fie mai transparentă pe măsură ce comunitatea internațională caută răspunsuri.

Comentariile lui Ghebreyesus vin la doar câteva săptămâni după ce a sugerat că Beijingul nu a cooperat pe deplin cu investigațiile și a cerut Chinei să ajute la rezolvarea originii virusului din „respect” pentru morți.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe al Chinei a respins acuzațiile cu o declarație dură despre SUA și a declarat că țara a fost deschisă și transparentă tot timpul.

„De ceva timp, o mână de țări, conduse de SUA, stigmatizează epidemia, punând o etichetă geografică asupra virusului și politizează studiul originii”, se arată în comunicat.

„Ei ignoră în mod flagrant realizările pe care oamenii de știință le-au făcut împreună și închid ochii la știință și adevăr pentru propriile interese egoiste. Ei reclamă public investigațiile efectuate de agențiile de informații și acuză în mod fals China că nu este transparentă și cooperantă prin toate mijloacele, indiferent de fapte.

„Aceste acțiuni au perturbat și subminat în mod serios cooperarea internațională în studiul originilor globale, au creat mari dificultăți și obstacole pentru țările care luptă împotriva epidemiei și salvează vieți și au stârnit o mare nemulțumire și opoziție în comunitatea internațională.”

China avansează acum o teorie halucinantă conform căreia cauza s-ar găsi în lanțul de producție a alimentelor congelate și respinge categoric ideea conform căreia SARS-CoV-2 ar proveni din laboratorul din Wuhan.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sute de joburi pentru români / Foto: Freepik
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
George-Sergiu Niculescu
Deficit bugetar
BNR
Oameni pe stradă / Foto: Arhiva DCBusiness
Rusal / FOTO: Site-ul oficial al companiei

Rușii intră puternic în cursa pentru metale rare

Este o mișcare strategică a Moscovei.

Benzinărie
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Austan Goolsbee / FOTO: Pagina oficială de Facebook a FED of Chicago

SUA: Fed nu judecă inițiativele politice, „se adaptează”

Banca centrală a Statelor Unite trebuie să își adapteze...

Grafic bursier / FOTO: Freepik
Rolls Royce / FOTO: Wikipedia

Rolls-Royce continuă să prindă altitudine

Creștere puternică a profitului.

Chimist / FOTO: Freepik
Depozit eMag
Argint / FOTO: Unsplash

Argintul va crește cu 118%: Previziunile unui om deștept

Robert Kiyosaki, celebrul autor al bestsellerului de...

Bogdan Stan / Foto: Agerpres / Silviu Matei
Regele Marocului / FOTO: Captură ecran

Regele Marocului, îndemn neobișnuit adresat populației

Așa ceva nu s-a mai întâmplat din 1996.

Știrile dimineții
Euro / FOTO: Freepik
Mina de litiu Shevchenkivske

Ce prevede acordul SUA - Ucraina privind resursele minerale

Ucraina, pregătită să aprobe un acord privind...

Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom

Când şi cum vor fi vândute gazele din Marea Neagră

Romgaz va comercializa gazele din Marea Neagră printr-o...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

SUA și Rusia, noi negocieri decisive, joi, la Istanbul

Diplomați ruși și americani se întâlnesc la Istanbul...

Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Foto: Pexels.com
Rheinmetall / FOTO: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063473487031&sk=photos
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

pixel