China strigă "DEFĂIMARE"! Ce acuzații fac SUA

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
China a reproşat joi Statelor Unite că o "defăimează" după ce Washingtonul a acuzat Beijingul că piratează cercetarea americană asupra unui vaccin împotriva Covid-19, informează France Presse.
China a reproşat joi Statelor Unite că o "defăimează" după ce Washingtonul a acuzat Beijingul că piratează cercetarea americană asupra unui vaccin împotriva Covid-19, informează France Presse.
China a reproşat joi Statelor Unite că o "defăimează" după ce Washingtonul a acuzat Beijingul că piratează cercetarea americană asupra unui vaccin împotriva Covid-19, informează France Presse.

Poliţia federală americană (FBI) a acuzat miercuri hackeri, cercetători şi studenţi apropiaţi Chinei că au furat informaţii din institute universitare şi laboratoare publice în folosul Beijingului.

"Încercările Chinei de a lua la ţintă aceste sectoare reprezintă o ameninţare gravă pentru răspunsul ţării noastre la Covid-19", a declarat FBI într-un avertisment oficial comun cu agenţia naţională de securitate cibernetică.

Franța: Este inacceptabil ca SUA să beneficieze prima de vaccin

"China îşi exprimă nemulţumirea puternică şi opoziţia fermă faţă de această defăimare americană", a replicat joi Zhao Lijian, purtător de cuvânt al Ministerului de Externe chinez.

Aceste noi acuzaţii din partea administraţiei Trump tensionează şi mai mult relaţiile dintre cele două superputeri în chestiunea noului coronavirus.

"Judecându-le antecedentele, Statele Unite sunt cele care au efectuat cele mai mari operaţiuni de furt pe internet la scară mondială", a declarat Zhao într-o conferinţă de presă.

Mai multe companii farmaceutice chineze s-au lansat de la debutul epidemiei de Covid-19 în elaborarea unui vaccin. Cel puţin trei au început deja teste clinice pe oameni.

"China se află în fruntea cercetării în materie da vaccinuri şi a tratamentului împotriva Covid-19. Ca urmare, ea are mai multe motive decât oricine altcineva să se ferească de furt de informaţii pe internet", a subliniat Zhao Lijian.

De câteva săptămâni, preşedintele american Donald Trump acuză autorităţile chineze că au ascuns amploarea epidemiei, apărută la sfârşitul anului 2019 în oraşul Wuhan din centrul Chinei, facilitând astfel propagarea.

Beijingul respinge acuzaţiile şi susţine că a transmis cel mai rapid posibil toate informaţiile Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) şi altor ţări, inclusiv Statelor Unite.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calendar fiscal

Modificări în declarația 100. Apare o nouă obligație fiscală

ANAF actualizează formularul 100, apare o nouă obligație...

Indici bursieri
Ședință de Guvern
Deficit comercial / Foto: Freepik
Foto ilustrativ: Freepik.com
Bună dimineața! /FOTO: Freepik
Gazprom / Foto: Gazprom
BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Marcel Boloș
Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.

Foto: Freepik.com
Tractor
Farmacie

Trump a pus gând rău producătorilor de medicamente

Nu este pentru dată când președintele american atacă...

Diamante
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik

pixel