Chinezii au construit un OZN. De fapt, este altceva

Autor: Andreea Craciun
Data publicării:
Seamănă cu o farfurie zburătoare, dar și cu un aspirator
Seamănă cu o farfurie zburătoare, dar și cu un aspirator
  • Seamănă cu o farfurie zburătoare, dar și cu un aspirator
La expoziția China Helicopter Exposition 2019, în plină desfășurare în orașul Tianjin, vizitatorii și specialiștii au putut observa macheta unui aparat de zbor sub formă de disc, un fel de farfurie zburătoare după modelul OZN-urile din literatura SF.

Potrivit publicației The Drive, rotorul aparatului de zbor construit de chinezi și destinat decolării pe verticală atinge un diametru de circa cinci metri.

Se presupune că această farfurie zburătoare poate găzdui un echipaj format din cel mult două persoane. Proiectul a primit un nume grăitor - ”Uriașul rechin alb”. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, se pare că aparatul poate dezvolta o viteză de până la 650 de kilometri pe oră.

În ceea ce privește destinația mașinii, experții consultați de The Drive înclină spre varianta unui elicopter, unul altfel decât celelalte și care, desigur, reprezintă un proiect militar, probabil doar pe jumătate finalizat.

Citește și China a construit un submarin căruia îi lipsește ceva

În 2018, China a prezentat un avion amfibie - un aparat de zbor universal, care poate folosi pentru decolare și aterizare atât un aerodrom terestru, cât și suprafața apei. Hidroavionul poate efectua zboruri pe o distanță de până la 5000 de kilometri, cu o viteză de 570 de kilometri pe oră și având la bord cel mult 50 de persoane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Ilustrație: Oana Pavelescu
Banca. Foto: Freepik.com

Economiștii Fed cuceresc băncile centrale din Europa și Asia

De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...

Taxi si ridesharing/ sursa foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Cripto / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik

pixel