Ciolacu: ”Aberant și revoltător!” Cine sunt șefii de la stat care și-au triplat salariile?

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu
Premierul Marcel Ciolacu a reacționat dur după ce mai mulți șefi din Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) și-au aprobat triplarea indemnizațiilor, în ciuda măsurilor de reducere a cheltuielilor impuse de Guvern.

”Aberant și revoltător”

Într-o declarație publică, premierul a calificat această decizie drept sfidătoare și a anunțat că nu va aproba niciun buget care conține astfel de majorări nejustificate.

"Când nu mai există bun-simț și unii șefi de la stat au pierdut total simțul realității, trebuie intervenit legislativ și cu asumare politică. Am citit revoltat cum niște șefi din CNIR își triplează cu mult tupeu și fără nicio apăsare indemnizațiile, în timp ce noi toți vorbim de reducerea cheltuielilor și de un buget cumpătat", a declarat Ciolacu.

Premierul a criticat aspru modul în care s-a luat această decizie, subliniind că aceiași membri ai Consiliului de Administrație care au propus triplarea indemnizațiilor și-au aprobat singuri creșterile.

"Dacă aceste indemnizații sunt considerate prea mici, nimeni nu te ține cu forța legat de scaunul acela călduț la stat. Sunt milioane de oameni care muncesc din greu în privat, de dimineață până seara, pe mult mai puțini bani", a continuat premierul.

Reformă în companiile de stat

Ciolacu a anunțat că Guvernul va introduce un act normativ pentru limitarea indemnizațiilor membrilor Consiliilor de Administrație din companiile de stat, pentru a preveni astfel de situații în viitor.

De asemenea, premierul a dat asigurări că nu va accepta bonusuri uriașe la pensionare la Romsilva, nici prime de mii de euro la Nuclearelectrica sau ASF, fără criterii clare de performanță.

"Trebuie ca toți să înțeleagă că România nu mai este sat fără câini", a avertizat Ciolacu, subliniind că bugetele companiilor de stat trebuie să reflecte responsabilitate și echitate, nu privilegii nemeritate pentru conducerea acestora.

Măsurile anunțate de Guvern:

  • Blocarea aprobării bugetelor companiilor de stat care includ indemnizații nejustificate.

  • Limitarea indemnizațiilor membrilor Consiliilor de Administrație.

  • Eliminarea bonusurilor de pensionare de zeci de mii de euro la Romsilva.

  • Revizuirea sistemului de prime din Nuclearelectrica și ASF.

Declarațiile premierului vin pe fondul unei presiuni tot mai mari asupra bugetului de stat, în condițiile în care România caută soluții pentru a reduce cheltuielile și a evita noi împrumuturi externe.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Lingouri și monede de aur / sursa foto: Freepik.com

Aurul a trecut pragul de 650 lei/gram

Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...

BNR / Foto: DCBusiness
Sedinta de Guvern

Ce decide Guvernul Bolojan în prima şedinţă din 2026

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă
Fermier face curat într-o cocină / Foto: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
TAROM

Bogdan Costaş, director general interimar al TAROM

Consiliul de Administraţie al TAROM a decis numirea lui...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Foto: DRDP Brasov
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
UE - bani. Foto: Freepik.com

UE - excedent de cont curent, România - campioană la deficit

Uniunea Europeană a continuat să înregistreze un...

Schimb valutar. Freepik.com
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu

Care este salariul mediu în Bucureşti

Informaţii oficiale de la INS.

Oameni pe stradă
Grafică: Oana Pavelescu

Rata anuală a inflaţiei: 9,69% în luna decembrie 2025

Rata anuală a inflaţiei în luna decembrie 2025...

Bani

Veste bună de la BNR pentru românii care au rate

Dobânzi mai mici la credite: Ce indică ultimele date BNR...

Semnare contract. Foto: Freepik.com
O situație îngrijorătoare / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com

Metalul care tinde să devină noul aur al economiei globale

Pariul fierbinte al investitorilor pentru 2026.

Temu / Foto: DCBusiness
Toyota. Foto: Pexels.com
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz

Când începe extragerea gazelor din Neptun Deep

Ministrul Energiei a venit cu detalii despre proiectul...

Economii. Sursa: Freepik.com

pixel