Potrivit afirmațiilor sale, în cadrul Aeroportului Otopeni există mai multe proiecte. ”Unele au fost finalizate și vin în această zonă de a aduce o satisfacție pasagerilor, dar și în zona operațională, de siguranță a zborului și de îmbunătățire în ceea ce înseamnă infrastructura aeroportuară”, a detaliat el.
În plus, a continuat Florin Dimitrescu, ”am reușit să deblocăm mai multe proiecte, precum calea de rulare Delta, care era stagnată de 12 ani. În ianuarie au început lucrările, pe care le-am și finalizat. Mai mult, în luna iunie au fost demarate lucrările la pista numărul 2, care nu mai fusese supusă unor reparații capitale încă din 1998”.
Citește și Poșta Română în VIITOR. Horia Grigorescu: Devenim din ce în ce mai digitalizați
Am reușit să menținem în calendar consistent de investiții pentru Aeroport și, în același timp, să dăm un sentiment de siguranță și de normalitate pasagerilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Criza de la Paltinu, explicată...
Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...
Uniunea Europeană se pregătește...
Europa riscă să rămână fără...
Curs valutar BNR, 2 decembrie...
PPC Energie vine cu o ofertă...
România găzduiește reuniunea...
Transportul de mărfuri prin...
Şedinţa comună de plen a...
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
România pierde patru miliarde...
De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...
Instituțiile publice primesc un...
În luna octombrie 2025, rata şomajului în formă...
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Antreprenorii din agricultură...
Fluviul Dunărea va înregistra...
Banca Națională a României...
Elvețienii au respins duminică,...
ANAF a pus în dezbatere publică...