România la 1 Decembrie: trecut glorios, prezent plin de întrebări grele
Ziua de 1 Decembrie nu este...
"Nu va fi ultima dată când un virus ne ameninţă viaţa şi mijloacele de existenţă", a spus cercetătoarea britanică Sarah Gilbert în cadrul ''Richard Dimbleby Lecture'', relatează BBC. "Adevărul este că următoarea (pandemie) ar putea fi mai gravă. Ar putea fi mai contagioasă, sau mai letală, sau ambele", a mai spus ea.
"Nu putem permite ca după o situaţie prin care am trecut prin atâtea să aflăm că pierderile economice enorme pe care le-am suferit înseamnă că încă nu există finanţare pentru a ne pregăti pentru pandemie", a declarat Sarah Gilbert.
"Progresele pe care le-am făcut şi cunoştinţele pe care le-am dobândit nu trebuie pierdute", a mai spus cercetătoarea britanică.
Între timp, şefa Centrelor pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC), Rochelle Walensky, a anunțat că, la nivelul SUA, cazuri de contaminare cu varianta Omicron a virusului responsabil de COVID-19 au fost identificate în cel puţin 15 state americane.
Citește și Expertul care descoperit Omicron, îngrijorat de rapiditatea mutațiilor
Citește și Omicron. Expert OMS: Lucrurile se vor complica şi mai mult
"Avem cunoştinţă de mai multe zeci de cazuri şi le urmărim îndeaproape.În fiecare zi, din ce în ce mai multe cazuri probabile ne sunt semnalate, astfel încât numărul infectărilor cu Omicron va creşte cu siguranţă", a spus dr. Rochelle Walensky într-un interviu pentru ABC.
Printre statele afectate de Omicron figurează California, Colorado, Connecticut, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New York, Pennsylvania, Utah, Washington şi Wisconsin.
Şefa CDC a subliniat însă că varianta Delta a rămas predominantă în Statele Unite. Din cele 90.000-100.000 de cazuri înregistrate zilnic, 99,9% sunt legate de varianta Delta, a spus ea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ziua de 1 Decembrie nu este...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
UE deblochează legea pentru...
Peste 6.500 de avioane A320...
Guvernul schimbă HG 1096...
Europa se află în fața unei...
Produsele românești domină...
Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...
Două petroliere implicate în...
Banca Transilvania și BT...
Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...
Vineri a fost adoptat proiectul...
BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...