Avertisment CFA România: Risc de falimente într-un scenariu de stagflație
Într-un context economic marcat...
Banca Naţională a României (BNR) a afişat, marţi, un curs de 4,7322 lei, mai mult cu 0,71 de bani (+0,15%) în comparaţie cu anunţul din şedinţa anterioară, când moneda unică fusese cotată la 4,7251 lei.
De asemenea, leul a pierdut teren în faţa dolarului american, cotaţia anunţată fiind de 4,2606 lei, cu 0,85 bani peste valoarea precedentă (0,20%), stabilită la 4,2521 lei pentru un dolar.
Citește și Curs valutar. Aurul a atins o nouă valoare record
În acelaşi timp, moneda naţională s-a depreciat în raport cu francul elveţian, până la un curs de 4,3477 lei, în creştere cu 0,82 bani (0,19%), comparativ cu anunţul anterior, respectiv 4,3395 lei pentru un franc elveţian.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Într-un context economic marcat...
Peste 33.600 de locuri de muncă...
Banca Națională a României a...
Europa pierde teren în fața SUA...
BMW recheamă la service sute...
Heineken, al doilea producător de bere din lume, a...
Curtea Constituțională a...
Alertă de securitate informatică.
Aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an,...
Creșterea spectaculoasă a...
Oficiul Român pentru Drepturile...
Un român din doi a ales să consume bere în timpul...
Platformele chineze de comerț...
Prețurile aurului și ale altor...
Guvernul este nevoit să decidă...
Gigantul auto Ford a...
Temerile legate de impactul...