România la 1 Decembrie: trecut glorios, prezent plin de întrebări grele
Ziua de 1 Decembrie nu este...
În perioada menţionată, debitul Dunării se va situa sub media multianuală a lunii iulie, de 5.350 mc/s.
Potrivit sursei citate, în aval de Porţile de Fier debitele vor fi în prima parte a intervalului în creştere pe sectorul Gruia - Bechet şi în scădere pe sectorul Cernavodă - Tulcea, iar în partea a doua a intervalului vor fi în scădere pe sectorul Gruia - Bechet, în creştere pe sectorul Corabia - Galaţi şi relativ staţionare pe sectorul Isaccea - Tulcea.
Pentru râurile din ţară, prognoza de specialitate arată că, în perioada 3 - 9 iulie 2022, debitele medii zilnice vor fi în general staţionare, exceptând în partea a doua a intervalului râurile din vestul şi nord - vestul ţării unde vor fi în creştere datorită precipitaţiilor prognozate şi propagării.
"Pe toată durata intervalului de prognoză, sunt posibile scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri mai importante de debite şi niveluri pe unele râuri din zonele de deal şi munte, datorită precipitaţiilor sub formă de aversă, însemnate cantitativ, prognozate", avertizează hidrologii
Citește și: În jur de 80% din locuințele din România nu sunt asigurate. De ce este motiv de îngrijorare
Schimbările climatice se resimt deja de câțiva ani și în România destul de pregnant.
Furtunile devin din ce în ce mai violente, viiturile mătură totul în cale iar alunecările de teren distrug și acestea locuințe.
Astfel, românii care sunt afectați de inundații și care au și o poliță de asigurare obligatorie a locuinței trebuie să știe că pot solicita despăgubiri pentru pagubele provocate locuinței de către dezastrele naturale, deci și pentru cele provocate de inundații sau alunecări de teren.
La data de 31.05.2022 erau valabile 1.828.401 polițe PAD la nivel național, a explicat pentru DCBusiness un reprezentant PAID.
Conform celor mai recente informații furnizate de Institutul Național de Statistică, la ora actuală în România există 9.156.311 locuințe, ceea ce înseamnă că 7.327.910 locuințe sunt neasigurate, o cifră colosală.
Conform PAID, românii nu își asigură locuințele din două motive:
1. Lipsa de informare a populației cu privire la subiectul asigurărilor și educația financiară redusă.
2. Insuficienta implicare a autorităților în aplicarea Legii 260. Citește mai mult AICI
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ziua de 1 Decembrie nu este...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
UE deblochează legea pentru...
Peste 6.500 de avioane A320...
Guvernul schimbă HG 1096...
Europa se află în fața unei...
Produsele românești domină...
Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...
Două petroliere implicate în...
Banca Transilvania și BT...
Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...
Vineri a fost adoptat proiectul...
BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...