Dolarul, în derivă, slăbit de prudența Fed și de datoriile în creștere ale SUA
Tensiunile fiscale, temerile...
”Trebuie să fim atenți și să urmărim cazurile de insuficiență a vitaminei D și să le compensăm, pentru că este foarte important pentru persoanele în vârstă și pentru bolnavii cronici, deosebit de vulnerabili la covid-19”, a declarat profesorul Universității Cantabria, din Santander, Jose Ernandes.
Analizând evoluția a 200 de pacienți ajunși la clinica Univeristății Cantabria la sfârșitul primăverii și începutul verii, profesorul Ernandes și colegii lui au obținut noi confirmări ale faptului că insuficiența vitaminei D în organism poate agrava simptomele coronavirusului.
La studiu au participat atât persoane cu forme relativ ușoare de covid-19, cât și pacienți ajunși la terapie intensivă și care au fost cuplați la aparate de respirație artificială. Și într-un caz și în celălalt, insuficiența vitaminei D a reprezentant un factor comun pentru 80% dintre bolnavi.
Citește și COVID-19 îmbătrânește creierul cu 10 ani. Sechele extrem de grave
Oamenii de știință sunt de părere că un studiu mai aprofundat privind rolul vitaminei D în cazurile de covid-19 poate ajuta la stabilirea unor măsuri de prevenire sau a unor scheme de tratament care vor ajuta la stăvilirea pandemiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Tensiunile fiscale, temerile...
Guvernatorul BNR, Mugur...
Wall Street, în recul după ce...
Germania renunță la opoziția...
Putin, după discuția cu Trump:...
Alegerea lui Nicușor Dan în...
UE propune G7 scăderea...
Ministrul francez al...
Donald Trump a discutat cu Vladimir Putin, în contextul...
Banca Națională a României a...
Kremlinul a criticat dur, luni,...
Fraudă de 1,7 milioane de lei în domeniul comerţului cu...
Costul banilor scade ușor pe...
Bursa de la București urcă puternic după alegeri:...
Compania financiară britanică Revolut a anunţat luni că...
La trei ani de REPowerEU,...
Moneda națională se apreciază...