"Duel" Musk - Putin pentru tranşarea situaţiei din Ucraina. Provocarea miliardarului american

Autor: Mihai Ciobanu
Data actualizării:
Data publicării:
Elon Musk l-a provocat pe Vladimir Putin la duel.

Elon Musk i-a lansat lui Vladimir Putin o provocare pe Twitter. Omul de afaceri Elon Musk l-a provocat pe președintele Rusiei, Vladimir Putin, la duel pentru a tranșa problema Ucrainei. Provocarea a fost lansată pe Twitter. Șeful Tesla l-a provocat pe președintele rus la o luptă unu la unu scriind numele Vladimir Putin cu litere slave.

„Îl provoc pe Владимир Путин la o singură luptă”, a scris Musk pe Twitter.

Miliardarul a adăugat faptul că miza luptei este Ucraina. „Ești de acord cu această luptă?”, a fost întrebarea trimisă direct pe contul oficial al președintelui rus.

 

Citeşte şi: Oficial britanic, avertisment pentru Putin. Președintele rus va fi tras la răspundere

 

În momentul acesta este greu de spus dacă se va ajunge chiar acolo. Nu pentru că nu ar exista motive întemeiate ca Vladimir Putin să fie ajus în fața instanțelor de judecată. Problema este să-l prindă. Din afară nu se poate. Ceea ce înseamnă că doar rușii ar putea face ceva concret în acest sens. 

Până una alta însă situația din Ucraina, dar mai ales soarta președintelui Rusiei este un subiect care face vâlvă și care, de ce nu, aduce puncte politice. Vladimir Putin va fi tras la răspundere pentru crime de război, a declarat Sajid Javid, secretar de stat pentru sănătate al Marii Britanii. Potrivit spuselor sale, Londra va face tot posibilul pentru a strânge dovezile necesare. 

Vladimir Putin va fi ”tras la răspundere” pentru crimele de război săvârșite în Ucraina la Tribunalul penal internațional de la Haga, a promis Javid, în contextul în care, potrivit cotidianului The Guardian, Secretarul pentru justiție, Dominic Raab, s-a declart luni la Haga pentru a se asigura că ”în momentul începerii urmăririi penale, instanța avea la dispoziție toate materialele necesare”.

”Mă umple de furie să văd așa ceva. Acestea sunt atrocități îngrozitoare comise de ruși asupra unor civili nevinovați în Ucraina”, a continuat Javid pentru BBC, comentând informația conform căreia femeia însărcinată soasă pe targă dintr-un spital din Mariupol, ar fi murit. Oficialul britanic a menționat, totodată, că Organizația Mondială a Sănătății a documentat până acum 31 de atacuri asupra unităților de sănătate. 

 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB

Bursa de Valori București începe săptămâna cu evoluții mixte

BET și BET-NG în scădere, BET-FI și BET-BK în ușoară...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Investitorii români sunt îngrijorați
Indici bursieri
Autoturisme noi, transportate pe un trailer / Foto: Freepik

Furnizorii auto își joacă viitorul la bursă

Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...

Marcel Boloș
Bani

Băncile au împrumutat statul cu peste 540 milioane lei

Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.

Foto: Freepik.com
Tractor
Farmacie

Trump a pus gând rău producătorilor de medicamente

Nu este pentru dată când președintele american atacă...

Diamante
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Platformă
Banca Naționala a României
ANAF / Foto: DCBUsiness
Inquam Photos / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cu ochii pe grafice / FOTO: Freepik
Statul vrea să investească în fabricile de alimente / Foto: Freepik
foto: pexels.com
Pensionară / Foto: Freepik
Freepik.com
Firmele scapă de încă o serie de hârtii / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Contor electric / Foto: Arhivă

pixel