Noua prevedere reglementează impozitarea fiscală a bacșișului și chiar dacă odonanța nu îi vizează direct pe clienți vor exista și în cazul lor câteva modificări.
Propunerea legislativă nu îi va obliga pe clienți să lase bacșiș și nici nu impune un cuantum anume alacestuia, mai mult, proiectul interzice condiționarea clienților în vederea primirii serviciilor.
Care vor fi schimbările
1. Clienții vor primi o notă de plată, înainte să plătească, pe care o să existe și o rubrică referitoare la bacșiș; acolo va trebui bifată o sumă între 0-15%; prin urmare, bacșișul va avea o limită maximă din contravaloarea consumației;
2. Bacșișul va putea fi lăsat și electronic atunci când consumația este plătită cu cardul;
3. Cienții vor primi un bon fiscal pe care va fi trecut și bacșișul (același bon sau unul distinct).
Impozit pe bacșiș. Propunerea celor direct implicați
În cazul livrărilor la domiciliu lucrurile stau diferit. În acest caz nu este prevăzută nicio obligație în privința trecerii bacșișului pe bon.
Finanțele le oferă comercianților posibilitatea de a opta între trecerea bacșișului pe un bon separat sau nu dat fiindcă proiectul nu nu detaliază ideea rubricii pentru alegerea sumei ce va fi lăsată ca bacșiș. Prin urmare, rămâne de văzut cum anume o să regăsim respectivele rubrici și sumele evidențiate pe nota de plată.
Prevederea ar trebui să intre în vigoare de la 1 ocrombrie 2019.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.
Nutella s-ar putea scumpi...
Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.
Proiectele de acte normative...
Randamentele scad după haosul...
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Trump și Putin, discuție fără...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...
UiPath îl numește pe David...
Ministerul Transporturilor și...
Giganții industriali europeni...
Analistul economic Petrișor...
Rovinieta se scumpește din...
Vicepremierul Tanczos Barna a...
Curs valutar BNR, 3 iulie 2025.
Preşedintele Cartel Alfa,...