Germania propune un acord european pentru trimiterea în alte ţări a solicitanților de azil respinși

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Germania cere un acord european pentru trimiterea solicitanților de azil respinși în țări terțe sigure, transmite Reuters.

Ministrul german de interne, Alexander Dobrindt, speră că Uniunea Europeană va putea ajunge la un acord comun privind relocarea solicitanților de azil ale căror cereri au fost respinse și care nu pot fi trimiși înapoi în țările de origine, din motive de siguranță. Soluția propusă: transferul acestora către state terțe sigure, din proximitatea zonelor de conflict.

Într-un interviu acordat publicației Welt am Sonntag, Dobrindt a subliniat că o astfel de abordare poate funcționa doar cu un consens la nivel european: „Avem nevoie de țări terțe care să fie dispuse să preia migranții care, în mod obiectiv, nu se pot întoarce în țările lor de origine.”

Apelul vine în contextul în care coaliția conservatoare condusă de cancelarul Friedrich Merz a câștigat alegerile naționale din februarie cu promisiunea de a reduce nivelul imigrației — o temă care, potrivit sondajelor, a stârnit îngrijorări semnificative în rândul populației, deși statisticile arată o scădere a numărului de migranți de peste un an.

Comisia Europeană a propus recent un plan care ar permite statelor membre să respingă cererile de azil ale migranților care au traversat o țară terță considerată „sigură” înainte de a ajunge în UE. Propunerea, criticată de organizațiile pentru drepturile omului, nu a fost încă aprobată de Consiliul European sau de Parlamentul European.

„Niciun stat membru nu poate implementa de unul singur un astfel de model. Este nevoie de o soluție comună, la nivelul întregii Uniuni Europene. Lucrăm deja la fundamentele acestui cadru”, a declarat Dobrindt.

Planurile anunțate de ministru la preluarea mandatului — inclusiv întărirea controalelor la frontieră și trimiterea înapoi a migranților fără drept legal de ședere — au generat tensiuni cu unele state vecine.

Între timp, o inițiativă a Italiei de procesare a cererilor de azil în Albania a fost suspendată în urma unor contestări în instanțele italiene. Un plan similar lansat anterior de guvernul conservator britanic, care prevedea trimiterea solicitanților de azil în Rwanda, a fost abandonat anul trecut de actualul premier Keir Starmer.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Panou fotovoltaic
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...

Cladire de birouri. Foto: Pexels.com
Parcare. Foto: Freepik.com

pixel