Germania salută acordul comercial SUA-China și speră la o soluție similară pentru UE

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Friedrich Merz
Friedrich Merz
Berlinul salută acordul SUA-China privind exporturile de pământuri rare și speră într-o soluție similară pentru UE, transmite Reuters.

Germania a salutat miercuri acordul dintre Statele Unite și China privind relaxarea restricțiilor la exportul de pământuri rare, exprimându-și totodată speranța că un demers similar ar putea soluționa și tensiunile comerciale dintre SUA și Uniunea Europeană.

„Salut în mod expres acest acord. Nu este în detrimentul Europei, ci reprezintă, dimpotrivă, un conflict în minus pe scena internațională”, a declarat cancelarul Friedrich Merz, în cadrul unei conferințe de presă comune cu premierul danez Mette Frederiksen, desfășurată la Berlin.

Oficialii americani și chinezi au anunțat că au convenit asupra unui cadru care să readucă pe linia de plutire armistițiul comercial fragil dintre cele două puteri și să elimine restricțiile impuse de China asupra exporturilor de pământuri rare — materii prime esențiale pentru industriile tehnologice și energetice. Cu toate acestea, semnalele privind o soluție de durată pentru disputele comerciale persistente au fost puține.

Germania, cu o economie profund integrată în lanțurile globale de aprovizionare, privește cu atenție orice mișcare care ar putea destabiliza comerțul internațional. Berlinul speră că abordarea diplomatică adoptată în cazul Chinei ar putea fi replicată și în relația transatlantică, unde taxele vamale și reglementările tehnologice rămân subiecte sensibile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Bani / Foto: DCBusiness
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Uzina Dacia Mioveni
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik

pixel