Lista indemnizaţiilor şi stimulentelor care s-au majorat de la 1 martie 2024

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bani, lei / Foto: Agerpres
Bani, lei / Foto: Agerpres
Șomajul și alte măsurile de stimulare aferente ocupării forței de muncă sunt majorate, începând cu luna în curs.

"Indemnizaţia de şomaj şi alte măsuri de stimulare a ocupării forţei de muncă aplicate de ANOFM care se raportează la Indicatorul Social de Referinţă (ISR) cresc de la 1 martie 2024. Potrivit Institutului Naţional de Statistică (INS), rata inflaţiei pentru 2023 este de 10,4%, astfel că ISR creşte de la 598 de lei la 660 de lei", conform unui comunicat al Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM).

Astfel, șomajul se va majora cu 62 lei pe lună la nivel individual.

"Acest drept se calculează astfel: valoarea ISR în vigoare la data stabilirii indemnizaţiei de şomaj, la care se adaugă, după caz, o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei veniturilor care constituie baza de calcul a indemnizaţiei de şomaj pe ultimele 12 luni în care s-a realizat stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare)", conform aceleiași surse.

De asemenea, absolvanții instituțiilor centrelor de învățământ, precum cei care au absolvit școli speciale dedicate persoanelor cu handicap vor beneficia de o majorare a indemnizației de șomaj între 299 și 330 lei lunar.

Totodată, în ceea ce privește prima de inserție pe piața muncii pentru persoanele cu vârste mai mari de 16 ani, care au absolvit mai recent de 60 zile, și care au urmat cursurile unor instituții de învățământ și școli speciale vor beneficia de majorări cuprinse între 1.794 lei și 1.980 lei.

În ceea ce privește subvențiile alocate celor care angajează persoane tinere cu un anumit risc de marginalizare socială care dispun de asistare socială personalizată în baza unui contract de solidaritate vor beneficia de o majorare lunară de cel mult între 2.392 și 2.640 lei pe lună pentru fiecare persoană în parte.

Angajatorii care beneficiază de stimulente pentru încadrarea în muncă a elevilor și studenților în perioada de vacanță a se va majora cu sume cuprinse între 299 și 330 lei.

"Precizăm că această majorare se aplică de la 1 martie şi pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite anterior acestei date", a mai declarat ANOFM.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja
Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Grup de oameni sar fericiti / Foto: Freepik

România are, de duminică seara, un nou milionar în euro

Un român norocos s-a trezit milionar, de duminică seara.

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani / FOTO: Freepik
Donald Trump
Foto: Freepik.com
Exploatare uraniferă / FOTO: Wikipedia

Aceasta este cea mai puternică rocă din lume

Imaginați-vă că survolați Outback-ul australian....


pixel