Prințul Charles i-a „tras o lovitură de avertizare” fratelui său cu privire la titlul de Duce de Edinburgh.
La începutul acestei luni, o sursă apropiată a lui Charles a declarat pentru Sunday Times că este reticent să renunțe la acest titlu.
Prințul Edward a așteptat peste 20 de ani să moștenească titlul răposatului său tată.
Comentatorul regal Richard Kay crede că atitudinea lui Charles este motivată de o abordare mai modernă a monarhiei.
Epurare în Belarus. Lukașenko elimină toți jurnaliștii incomozi
După eventuala aderare a lui Charles la tron, titlul de duce de Edinburgh va fuziona cu coroana, ceea ce înseamnă că noul rege îi va putea acorda lui Edward titlul.
După căsătoria lui Edward cu Sophie Rhys-Jones în acel an, regina i-a acordat titlul de "regatul Wessex," un titlu pe care l-a ales ea.
Edward a spus într-un interviu la BBC despre titlu: „A fost bine în teorie, cu veacuri în urmă, când era un fel de vis al tatălui meu. Desigur, va depinde dacă prințul de Wales, când va deveni rege, dacă va face asta, așa că vom aștepta și vom vedea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul Ilie Bolojan a...
Guvernul pune pe masa publică...
Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...
Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...
Grupul TUI, unul dintre liderii...
Autoritatea de Supraveghere...
Creșterea economică modestă a...
Piața auto din România a...
România susține eliminarea...
Kathy Ruemmler, unul dintre cei...
Statul își extinde arsenalul de...
Ministerul Transporturilor a...
Piața gazelor din România intră într-o zonă de risc...
O Uniune Europeană mai rapida şi mai eficienta: liderii...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Finanțele au împrumutat 1,59...
Turismul în România se află în recesiune tehnică pentru...
Guvernul a adoptat un proiect de lege care actualizează...
Naftogaz caută finanțare...
România cheltuiește miliarde de...
Cod roșu de ploi, inundații și vânt puternic (Furtuna NILS).