Europa, zguduită de tarifele anunţate de Trump. Investitorii trag semnalul de alarmă
Investitorii globali au...
Președintele Belarusului, Alexander Lukașenko, a ordonat mobilizarea trupelor în sudul țării, în apropierea frontierei cu Ucraina, într-o mișcare menită să consolideze prezența militară în regiune.
Această decizie vine în urma unor presupuse atacuri cu drone de pe teritoriul ucrainean, pe care Belarusul le-a catalogat drept provocări. Lukașenko nu a ezitat să acuze Ucraina de încălcarea acordurilor, într-un nou episod de tensiuni în regiune.
Între timp, în Serbia, președintele Aleksandar Vucic a primit, „pe căi oficiale” de la Moscova, informații despre un presupus complot susținut de Occident pentru a-l răsturna de la putere. Vucic a transmis un mesaj ferm celor care ar încerca să destabilizeze Serbia, promițând că „vor eșua” și că țara sa nu va fi oprită din drumul său.
În acest context, președintele sârb a subliniat că agențiile de securitate sunt deja în alertă și pregătite să contracareze orice amenințare.
Cei doi lideri își reafirmă astfel pozițiile de apărători vigilenți ai ordinii și suveranității, pregătiți să lupte împotriva oricăror comploturi externe.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Investitorii globali au...
Evaziunea începe din bucătărie:...
Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...
Urmează schimbări la asigurarea...
Secretarul de Stat al SUA,...
TikTok a început o amplă...
Wall Street încheie săptămâna...
Companiile de stat intră în...
Bruxelles-ul propune o taxă...
Veniturile Rusiei din...
UE, în așteptarea unei...
Curs valutar BNR, 11 iulie 2025.
Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...
În timp ce România se chinuie...
Piețele financiare au fost...
Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...
Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...
Ministrul Muncii, Florin...
Ministerul Finanţelor, nou...
UE schimbă strategia: plafon...
Andrei Caramitru trage un...
Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...