Ce înseamnă aderarea României la OCDE. Nazare: Beneficii pentru toți românii
Ministrul Finanţelor explică de...
Tranzacţia ar urma să fie finalizată până la finalul anului, iar Mail.Ru şi Sberbank vor deţine participaţii egale în societatea mixtă. Decizia marchează o schimbare semnificativă în activitatea Sberbank, care îşi extinde astfel prezenţa în economia digitală a Rusiei şi face concurenţă liderului din domeniul tehnologiei, grupul Yandex, care domină piaţa de ride-hailing.
Airbus obține o comandă substanțială în Dubai
Pe lângă tranzacţia privind înfiinţarea societăţii mixte, Sberbank a semnat un acord cu caracter obligatoriu prin care va achiziţiona acţiuni la Mail.Ru. Mail.Ru va contribui cu participaţiile sale deţinute la platforma de livrări de mâncare Delivery Club şi serviciul de taxi Citymobil, în timp ce Sberbank va contribui cu participaţia sa de 35% în Foodplex, o aplicaţie pentru rezervări la restaurante, şi cu aproximativ 38,5 miliarde de ruble în numerar, au anunţat companiile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Finanţelor explică de...
Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...
Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...
IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...
Moneda națională pierde teren...
Consumul total de energie...
Proiectul de ordonanţă privind...
RO e-Factura obligatoriu:...
Defecțiunile din termoficare...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Ratingurile suverane ale...
China a suspendat importurile de energie electrică din...
Undă verde de la Bruxelles:...
Mutările anului 2026 pe piaţa...
GAP-ul de TVA al României va...
Ultimele zile pentru depunerea...
ANAF a demarat un proiect pilot...
Veniturile Rusiei din petrol și...
Curs valutar, 15 ianuarie 2026.
Ministerul Dezvoltării vrea să...