Marca Thomas Cook vânată de o firmă chineză. Prețul oferit

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Pachetul vizat este foarte generos
Pachetul vizat este foarte generos
Grupul chinez Fosun Tourism, proprietarul touroperatorului Club Med, a anunţat vineri că va prelua marca Thomas Cook pentru 11 milioane lire sterline (14,25 milioane dolari), în încercarea de a-şi extinde prezenţa în sectorul turismului, transmite Reuters.

Operatorul britanic Thomas Cook, cea mai veche firmă de turism din lume, a intrat în faliment la finele lunii septembrie, după ce nu a reuşit să găsească fondurile necesare pentru a supravieţui. Thomas Cook avea 22.000 de angajaţi la nivel mondial şi deţinea hoteluri, staţiuni turistice, companii aeriene şi nave de croazieră.

După declararea falimentului Thomas Cook, rivalul Hays Travel a intervenit şi a preluat 555 de agenţii Thomas Cook din Marea Britanie, pentru un preţ care potrivit presei britanice s-a ridicat la şase milioane de lire sterline.

Activele preluate de Fosun Tourism includ mărcile înregistrate, numele de domenii, aplicaţiile software şi licenţele deţinute de Thomas Cook, precum şi mărcile de hoteluri Casa Cook şi Cook's Club. Fosun a subliniat că, deocamdată, nu intenţionează să preia activele sau afacerile de peste hotare care au legătură cu Thomas Cook.

Citește și Falimentul firmei Thomas Cook. Zeci de mii de oameni nu pot ajunge acasă

Preşedintele Fosun Tourism, Qian Jiannong, a apreciat că firma cu sediul în Hong Kong "a crezut întotdeauna în valoarea mărcii Thomas Cook", adăugând că preluarea acestei mărci "va permite grupului să îşi extindă operaţiunile din turism pe baza renumelui mărcii Thomas Cook şi a creşterii robuste a turismului chinez în străinătate".

Înainte de falimentul Thomas Cook, grupul chinez Fosun Tourism era cel mai mare acţionar la touroperatorul britanic şi în luna august a acestui an s-a oferit să injecteze 450 milioane de lire sterline în schimbul unei participaţii majoritare la Thomas Cook. Însă acest plan a eşuat în cele din urmă pentru că Thomas Cook nu a reuşit să strângă fondurile cerute de creditorii săi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...

Donald Trump vorbește la telefon
Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM
Unifarm / Foto: Agerpres
Camioane/ Foto: Freepik

RO e-Transport, frânat de Guvern care amână sancțiunile

Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...

Lucrător la spații verzi / Foto: Freepik
Mașini / Foto: Freepik
La bancă
Familie / Foto: Freepik
Cristian Popa, BNR
Steagul Bulgariei
Donald Trump și Elon Musk
Donald Trump / Foto: Flickr
Bani / Foto: DCBusiness
Comisarul european pentru Buget, luptă antifraudă şi administraţie publică, Piotr Serafin
Bună dimineața! / FOTO: Freepik

pixel