Marcel Boloș: Clarifică ce se întâmplă cu taxele și impozitele din România

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Marcel Boloș / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Marcel Boloș / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a făcut declarații importante în cadrul emisiunii „În fața Națiunii” de la Antena 3 CNN, asigurând că nu vor exista creșteri de taxe și impozite în România.

De asemenea, a subliniat că nici impozitarea progresivă nu este pe agenda Ministerului de Finanțe.

Focus pe combaterea evaziunii fiscale și reducerea cheltuielilor

Ministrul a explicat că Ministerul Finanțelor este concentrat pe găsirea celor mai adecvate soluții pentru a aduce fonduri suplimentare la bugetul de stat prin metode alternative. Acestea includ o mai bună colectare a taxelor, combaterea evaziunii fiscale și reducerea cheltuielilor publice. Marcel Boloș a subliniat că respectul pentru contribuabilii care își plătesc corect impozitele este prioritatea principală.

Confirmarea cotei unice

În cadrul emisiunii, ministrul a reiterat că discuțiile privind impozitul pe bunuri și creșterea impozitelor nu sunt pe agenda Ministerului de Finanțe. Acesta a confirmat că în legea bugetului de stat s-a prevăzut menținerea actualelor niveluri de impozitare. Boloș a asigurat că speculațiile privind posibile creșteri de impozite nu sunt fondate.

Prioritățile Ministerului de Finanțe

Ministrul a subliniat că prioritățile actuale includ asigurarea unei mai bune colectări a impozitelor și taxelor, digitalizarea pentru combaterea evaziunii fiscale, reducerea și restructurarea cheltuielilor publice. Marcel Boloș a evidențiat avantajele cotei unice de impozitare, subliniind că aceasta va rămâne în vigoare, aducând beneficii semnificative pentru toți contribuabilii români.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

O femeie completează un formular / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
La bancă
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse
Portul Shanghai
Arieratele bugetului general consolidat / Foto: Freepik
Transelectrica / FOTO: Facebook
Statistică / Foto: Freepik
Uniunea Europeană / Foto: Freepik / Parlamentul European
HistoSonics
Bursa / Foto: Freepik
Uzină General Motors
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: Reuters
Wall Street. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Seminte. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Donald Trump

Skype, mesajul de adio pentru utilizatori

Aplicaţia de mesagerie Skype va fi închisă, iar...

Foto: Freepik.com

pixel