Marea Britanie trimite blindate şi sisteme de rachete în Ucraina

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Război in Ucraina. Foto: asim alnamat - Pexels
Război in Ucraina. Foto: asim alnamat - Pexels
Marea Britanie trimite armament şi vehicule blindate în Ucraina.

Regatul Unit va trimite 120 de vehicule blindate şi noi sisteme de rachete antinavă pentru a susţine Ucraina împotriva invaziei ruse, a anunţat Downing Street sâmbătă, după întâlnirea avută la Kiev de preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi premierul britanic Boris Johnson, transmit Reuters, AFP şi dpa.

Ajutorul se adaugă celui format din echipamente militare de ultimă generaţie în valoare de 100 de milioane de lire sterline (130 de milioane de dolari) şi anunţat vineri de Londra. De asemenea, Regatul Unit va garanta un credit suplimentar în valoare de 500 de milioane de dolari de la Banca Mondială pentru Ucraina. În plus, guvernul britanic va liberaliza tarifele asupra majorităţii importurilor din Ucraina şi va oferi facilităţi vamale.

Boris Johnson este primul lider din G7 (principalele state industrializate din lume) care vizitează Ucraina după începerea invaziei ruse în această ţară, pe 24 februarie. Potrivit unui purtător de cuvânt al Downing Street, deplasarea lui Johnson la Kiev este ''o dovadă a solidarităţii cu poporul ucrainean'', potrivit Agerpres. 

 

Citeşte şi: Finlanda și Suedia, mutare SURPRIZĂ în contextul războiului Rusia-Ucraina. Şoc pentru Putin

 

Finlanda și Suedia ar putea adera în curând la NATO, demers care ar înfuria probabil Moscova și despre care oficialii spun că ar sublinia și mai mult eroarea strategică a Rusiei de a invada Ucraina. Oficialii NATO au declarat pentru CNN că discuțiile despre aderarea Suediei și Finlandei la bloc au devenit extrem de serioase de la invazia Rusiei.

Oficiali de rang înalt ai Departamentului de Stat al SUA au declarat că problema a fost abordată la reuniunea ministerială de externe a NATO din această săptămână, la care au participat miniștrii de externe din Stockholm și Helsinki.

Oficialii au declarat că discuțiile evidențiază măsura în care invazia președintelui rus Vladimir Putin nu a făcut decât să revigoreze și să unifice alianța NATO - exact opusul obiectivelor declarate de Putin înainte de începerea conflictului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Benzinarie / Foto: Freepik
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...

CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea

Decizia CCR care aruncă în aer reguli fiscale

Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....

Consiliul Consurenței / Foto: DCBusiness
Fermier într-un lan de floarea soarelui / Foto: Freepik
Dosare de pensii
Bogdan Cârpăveche, Director PwC România
BVB
UE - Rusia. Freepik.com
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României
Numără dolari / FOTO: Freepik
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Aur vs Bitcoin / FOTO: Freepik
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Tichet pentru energie
Freepik.com
Generalul Alexus Grynkewich și șeful NATO, Mark Rutte
PLan cadastral / Foto: Freepik

Vești bune: unele acte cadastrale se obțin gratuit

ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...

Dolari și aur / Foto: Freepik
Coadă la benzină / Foto: X.com
WDS24 MARSS Interceptor MR

pixel