Nicoleta Cîrciumaru, raport la final de mandat la conducerea ANAF

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF a transmis o informare privind activitatea de colectare bugetară din perioada iunie 2023 – iunie 2025. 

"Principala misiune a Agenției Naționale de Administrare Fiscală este aceea de a colecta şi administra impozitele, taxele și contribuţiile sociale prin aplicarea politicilor și reglementărilor legale din domeniul fiscal. Activitatea de reglementare legislativă nu aparține Agenției Naționale de Administrare Fiscală, fiind atributul exclusiv al Ministerului Finanțelor.

Citiţi şi: ANAF urmează să aibă un nou șef

Pe întreaga perioadă a mandatului Nicoletei-Mioara Circiumaru, început în luna iunie 2023, activitatea Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a fost coordonată astfel încât să se continue realizarea reformelor menite să asigure îmbunătățirea performanței sale prin creșterea capacității de colectare a veniturilor fiscale și de reducere a decalajelor fiscale, în strânsă corelare cu obiectivele și țintele asumate prin Strategia ANAF și prin Planul Național de Redresare și Reziliență", transmite ANAF.

Documentul poate fi citit, integral, aici.

Nicoleta-Mioara Cîrciumaru, președintele ANAF: "La final de mandat ca președinte al uneia dintre cele mai importante instituții publice din țară, trebuie să subliniez faptul că toate realizările prezentate s-au obținut într-o perioadă marcată de numeroase schimbări și provocări profesionale.

Toți pașii făcuți în sensul modernizării și dezvoltării activității ANAF au impus eforturi susținute și implicarea activă a întregii echipe de specialiști din structura ANAF, fapt pentru care mulțumesc tuturor colegilor pentru sprijinul acordat!"

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Judecător / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Pașapoarte

Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...

ROBOR la trei luni crește
Sticle cu vin / Foto: Freepik
Oleoductul Drujba a fost închis
Ministerul Finanțelor
Banii din fondurile europene sunt puși la adăpost
Panou, Anghel Saligny / Foto: Tribuna
UAT-urile și locatarii vor plăti mai puțin pentru anveloparea blocurilor / Foto: Gabriel / Flickr
Bucharest City Tour”
Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com

pixel