Avertisment CFA România: Risc de falimente într-un scenariu de stagflație
Într-un context economic marcat...
Spriijnul oferit guvernelor în contextul pandemiei de coronavirus este principalul subiect pe agenda videoconferinţei miniştrilor de Finanţe din cele 19 state care fac parte din zona euro, alături de cele mai recente prognoze ale Comisiei Europene.
Amnistie fiscală aprobată de Guvern. Patru tipuri de facilități fiscale
"Sunt încrezător cu Eurogrupul va fi în măsură să adopte vineri documentele necesare", a declarat un oficial de rang înalt din zona euro.
Liderii UE au convenit luna trecută o facilitate de credit pentru statele membre care să acopere costurile sanitare directe şi indirecte care au legătură cu pandemia şi au cerut miniştrilor de Finanţe să pună la punct toate detaliile astfel încât la 1 iunie să poată să funcţioneze. Există deja un acord că MES ar trebui să ofere credite echivalente cu aproximativ 2% din PIB-ul ţării solicitante la dobânzi foarte atractive. Miniştrii de Finanţe trebuie să cadă de acord asupra maturităţii creditelor şi preţul exact precum şi să definitiveze condiţiile ataşate.
Pe de altă parte, nu sunt aşteptate progrese semnificative cu privire la fondul de relansare. Comisia Europeană a fost mandatată să elaborez un plan de relansare, însă după ce statele membre nu au reuşit să cadă de acord asupra mărimii şi modului de finanţare a unui fond a cărei valoare ar urma să fie de cel puţin 1.000 de miliarde de euro.
Discuţiile de vineri ale miniştrilor de Finanţe din zona euro vin la o zi după ce Executivul comunitar a dat publicităţii previziunile sale de primăvară, conform cărora economia UE va cunoaşte în acest an o recesiune de proporţii istorice.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Într-un context economic marcat...
Peste 33.600 de locuri de muncă...
Banca Națională a României a...
Europa pierde teren în fața SUA...
BMW recheamă la service sute...
Heineken, al doilea producător de bere din lume, a...
Curtea Constituțională a...
Alertă de securitate informatică.
Aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an,...
Creșterea spectaculoasă a...
Oficiul Român pentru Drepturile...
Un român din doi a ales să consume bere în timpul...
Platformele chineze de comerț...
Prețurile aurului și ale altor...
Guvernul este nevoit să decidă...
Gigantul auto Ford a...
Temerile legate de impactul...