Grupul austriac OMV a anunțat marți că a înregistrat vânzări de 33,98 miliarde de euro în 2024, ceea ce reprezintă o scădere de 14% față de cifra de afaceri raportată în 2023.
Profitul net, în scădere cu 19%
Pe lângă reducerea veniturilor, profitul operațional al OMV s-a redus cu 15%, ajungând la 5,14 miliarde de euro. Profitul net atribuibil acționarilor a suferit un declin și mai accentuat, diminuându-se cu 19%, până la 2,09 miliarde de euro. De asemenea, profitul pe acțiune a coborât de la 4,53 euro la 4,25 euro.
Dividend propus de 4,75 euro pe acțiune
În acest context, Consiliul de Administrație al OMV propune acordarea unui dividend de 4,75 euro pe acțiune. Acesta include un dividend regulat de 3,05 euro și un dividend special de 1,70 euro. Comparativ, în 2023, compania a distribuit un dividend total de 5,05 euro pe acțiune.
Un nou capitol în istoria companiei
Cu toate acestea, directorul general al OMV, Alfred Stern, a declarat că, în ciuda unui mediu economic dificil, grupul a obținut rezultate solide și a reușit să își consolideze poziția financiară. „Fluxul nostru de numerar a crescut substanțial, ceea ce demonstrează soliditatea noastră financiară. Prin terminarea acordului de furnizare de gaze pe termen lung cu Gazprom Export, am deschis un nou capitol în istoria companiei. Astăzi, datorită portofoliului nostru diversificat de gaze, suntem într-o poziție mai bună ca niciodată", a afirmat Stern.
Planuri pentru 2025: Investiții și producție stabilă
Pentru anul în curs, OMV și-a planificat cheltuieli de capital în valoare de 3,6 miliarde de euro. Producția totală de petrol și gaze este estimată la aproximativ 300.000 de barili pe zi, cu condiția să nu existe întreruperi ale producției în Libia. De asemenea, capacitatea de utilizare a rafinăriilor OMV este prognozată să fie între 85% și 90%.
OMV, principal acționar al OMV Petrom
OMV Aktiengesellschaft deține 51,2% din acțiunile OMV Petrom, consolidându-și astfel influența asupra strategiei și operațiunilor companiei petroliere din România.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
O analiză Frames realizată pe...
Grupul britanic de telecomunicații Vodafone, aflat în plină restructurare, a...
Un metal pe care celebrul...
Metroul bucureștean urmează să...
Administrația de la Kremlin a...
Analiza piețelor de materii...
O nouă taxă va apărea pe...
Companiile incluse pe lista neagră riscă amenzi...
Acționarul majoritar al OMV...
Cine este Robert Kiyosaki și de ce ne interesează...
O preluare de proporții la Departamentul Trezoreriei.
Dimineața începe cu vești importante din economie,...
Bursa de la Bucureşti a închis...
Președintele Donald Trump a...
Banca Naţională a României...
Președintele Mexicului, Claudia...
Declinul sectorul industrial...
Banca Națională a României a...
Dolarul american a îngenuncheat aproape toate celelalte...
În luna februarie 2025, România...