Firma care organizează Neversea, pierderi de peste 9 milioane lei în 2023
NEVERSEA SRL, organizatorul...
Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) și aliații săi, cunoscuți sub numele de OPEC+, au decis joi să amâne până în aprilie 2025, creșterea producției de țiței, invocând cererea slabă și creșterea producției din afara grupului, potrivit Reuters.
Inițial, planul cartelului prevedea eliminarea, începând cu ianuarie 2025, a reducerilor voluntare de producție de 2,2 milioane de barili pe zi. Însă, în contextul economic dificil, statele membre au hotărât prelungirea acestor ajustări până la sfârșitul lunii martie 2025, conform unui comunicat emis de OPEC după o videoconferință cu aliații săi.
Deși OPEC+ a redus producția de petrol, prețurile petrolului Brent au rămas în intervalul de 70-80 de dolari pe baril în acest an, iar joi erau cotate la 72 de dolari pe baril.
„Discută despre această majorare a producției încă din iunie, dar continuă să o amâne”, a comentat Bjarne Schieldrop, analist la SEB. El a adăugat că piața petrolului se va concentra acum pe acțiunile președintelui ales Donald Trump, care ar putea impune noi sancțiuni Iranului, tarife suplimentare Chinei și a promis să încheie războiul dintre Rusia și Ucraina.
Decizia OPEC+ de a amâna creșterea producției vine în contextul în care piața petrolului este așteptată să fie supraaprovizionată în 2024, conform estimărilor Agenției Internaționale a Energiei. În plus, datele recente arată că producția de țiței a SUA a atins un nivel record de peste 13,5 milioane de barili pe zi în luna noiembrie.
Grupul OPEC+ include în prezent opt țări: Arabia Saudită, Rusia, Irak, Emiratele Arabe Unite, Kuweit, Kazahstan, Algeria și Oman.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
NEVERSEA SRL, organizatorul...
Banca Națională a României...
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...
China nu poate accepta o...
Programul Casa Verde...
O propunere votată în...
Prețurile la energie electrică continuă să varieze...
Peste 200 de locuitori ai...
Un accident provocat de o...
Organizația țărilor...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...