OPEC: Cererea de energie pe plan global ar urma să crească cu 33%

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Cererea de energie pe plan global ar urma să crească cu 33% până în 2040, a afirmat marţi Mohammad Barkindo, secretarul general al Organizaţiei Statelor Exportatoare de Petrol (OPEC), Mohammad Barkindo, într-o conferinţă desfăşurată la Madrid.

În viitorul apropiat, petrolul va continua să aibă un rol predominant în mixul de energie, a declarat Barkindo. Acesta a făcut apel la cooperare în rândul ţărilor din Organizaţia Statelor Exportatoare de Petrol şi a producătorilor de ţiţei din afara cartelului, avertizând că un eşec ar putea duce la multiple crize.

"Este important ca OPEC şi producătorii de ţiţei din afara cartelului să coopereze astfel încât să nu cădem dintr-o criză în alta", a declarat secretarul general al Organizaţia Statelor Exportatoare de Petrol.

În 2016, ţările membre OPEC şi alte 11 state producătoare din afara cartelului au acceptat să-şi reducă producţia combinată cu 1,8 milioane de barili pe zi (bpd) până în 2018.

Reducerea producţiei de petrol a OPEC a permis preţului la petrol să revină peste pragul de 50 de dolari per baril. La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului cu livrare în luna noiembrie a crescut luni cu 2,40 dolari, ajungând la închidere la valoarea de 81,20 dolari. În timpul şedinţei de tranzacţionare de marţi, barilul a urcat la 82,20 dolari, cel mai ridicat nivel din noiembrie 2014.

Richard Robinson, director la Ashburton Global Energy Fund, se aşteaptă ca preţul petrolului să crească în continuare: "Credem că o combinare între reducerea furnizării, majorarea cererii, scăderea stocurilor pe plan global şi capacitatea redusă de depozitare vor sprijini majorarea preţului barilului de ţiţei, care ar putea depăşi 90 de dolari până la sfârşitul anului".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Hacker / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com

pixel