Pașii pe care trebuie să-i urmeze România pentru a adopta moneda euro

Autor: Dana Mihai
Data publicării:
Adoptă moneda euro
Adoptă moneda euro
Adoptarea monedei unice europene va aduce schimbări semnificative pentru sistemul bancar și va însemna o mutare a polului de interes de la București la Frankfurt, cu provocări însemnate pentru România și riscuri pe măsură.

Cu o serie de pași făcuți în direcția ade­rării la zona euro, România are în față un drum lung pentru a-și asigura ascensiunea la blocul monetar. Pentru sectorul bancar, acest lucru va presupune modifi­cări importante. În acest sens, Banca Na­ți­o­nală a României (BNR) consideră că există trei coordonate mari care trebuie avute în vedere în ceea ce privește activi­tatea băncilor și interacțiunea acestora cu economia reală – pregătirea sistemului, sănătatea financiară a companiilor și asigurarea unor politici macropru­den­țiale solide care să ajute România odată ce politica monetară va deveni prerogativa exclusivă a Băncii Centrale Europene (BCE).

Cifrele reale ale execuției bugetare dezvăluie o realitate șocantă Se minte cu cifrele pe masă.

Aderarea la zona euro aduce, în primul rând, obligația aderării la Uniunea Ban­cară (UB). Există o serie de opțiuni pri­vind momentul aderării la UB (ori auto­mat, la momentul intrării în zona euro, ori anterior aderării la moneda unică europeană, prin intrarea în mecanismul de cooperare strânsă). Luând în conside­rare evoluțiile din ultima perioadă din UE, precum și experiența recentă a Bulgariei, BNR este de părere că România ar trebui să demareze pregătirile, dar și că intrarea în UB ar trebui să se producă înainte de aderarea la zona euro, a scris newmoney.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan în Parlament / Foto: George Călin / Inquam Photos

Moţiunea de cenzură, respinsă de Parlament

Prima moţiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul...

ANRE
Curs valutar BNR
Nicușor Dan

Nicușor Dan: Fără creșterea TVA, o afirmație corectă!

Creșterea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) are...

La benzinărie / FOTO: Freepik
ROBOR scade, o veste bună
Guvenul vrea mai mulți bani

Se taie scutirile! Guvernul bagă la plată copiii și bolnavii

Guvernul pregătește eliminarea unor scutiri și deduceri...

Criză de apă în Marea Britanie / Foto: Freepik
Banca Națională a României
BVB
Cresc accizele
E.ON Drive Infrastructure
Caniculă / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Judecătorii Curții Constituționale / Foto: Arhivă
Bitcoin

Prețul Bitcoin la maxim istoric: 121.200 USD în Singapore

Bitcoin a depășit luni, pentru prima dată, pragul de...

Elma Saiz, ministrul Incluziunii, Securităţii Sociale şi Migraţiei
Canicula și instabilitatea atmosferică ne dau de furcă
Beijing
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

UE vrea soluții negociate în relația comercială cu SUA

Bruxelles-ul prelungește suspendarea contramăsurilor...

Bursa de la București
Parlamentul European din Bruxelles
Foto: Pexels.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Steagul Bulgariei
Bani. Freepik.com
Parlamentul de la Budapesta

pixel