Pandemie sau politică? Trump mizează TOTUL pe vaccinuri

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Donald Trump încearcă să prindă ultimul tren
Donald Trump încearcă să prindă ultimul tren
Ostil oricăror măsuri excepționale, precum carantinare sau izolare la scară largă, cu închiderea diferitelor unități economice, în ajunul alegerilor prezidențiale din luna noiembrie, președintele Statelor Unite, Donald Trump, vrea să iasă din criza sanitară grație ”geniului” specialiștilor americani ai industriei pharma

O ultimă dovadă în acest sens: prezența, luni, a liderului maerican la o unitate de producție din Carolina de Nord, ce produce un vaccin experimental dezvoltat de una dintre numeroasele societăți în care Guvernul SUA a investit - Novavax, un laborator de biotehnologie, care nu a comercializat niciodată vaccinuri de-a lungul existenței sale, dar care a primit 1,6 miliarde de dolari. 

”Voi ieși învingători din această încercare, pentru că există geniul științific american”, a lansat Trump, apărând, pentru a doua oară, cu masca de protecție pe chip. ”Statele Unite sunt bine poziționate în bătălia pentru obținerea unui vaccin până la sfârșitul acestui an”, a adăugat liderul de la Casa Albă. 

Începând din martie, Washingtonul a cheltuit, în total, 6,3 miliarde de dolari pentru finanțarea proiecte concurente derulare de mari laboratoare precum Johnson & Johnson, Pfizer sau AstraZeneca, dar și de firme specializate mai mici, precum Novavax și Moderna. În același timp, Administrația SUA a acordat suplimentar miliarde de dolari pentru dezvoltarea de tratamente terapeutice, pentru deschiderea de noi unități de producție, pentru fabricarea de seringi, flacoane etc. 

Citește și Coronavirus. RECORD în SUA. Cifre ALARMANTE, situație critică

O operațiuni și un efort financiar pe care Trump l-a botezat ”Warp Speed”, fără să ascundă faptul că principalul său obiectiv este de a vaccina, în primul rând America, și ignorând total discursul european despre vaccinul ca ”bun public mondial”. 

”Nu s-a mai făcut așa ceva”, a insistat Donald Trump. ”Am lansat în producția de masă cele mai promițătoare dintre potențialele vaccinuri, pentru ca din primele zile, ele să fie disponibile imediat pentru americani”, a subliniat președintele SUA. ”Posibil să ajungă și pentru restul lumii”, a adăugat el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Neptun Deep: Microtunelul conductei de transport al gazelor naturale

De ce Neptun Deep nu va aduce energie ieftină - Analiză

Romgaz și OMV Petrom se pregătesc să înceapă, în 2027,...

Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
ANAF. Freepik.com
Sediul Europol
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Banca / FOTO: Unsplash
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Facturi. Sursa: Freepik.com
Evaluări / FOTO: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
Romgaz / FOTO: Pagina de Facebook a Romgaz
Florin Jianu
ANAF
Calcule. Foto: Freepik.com
Giorgia Meloni / Sursa: flickr.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul rămâne stabil, aurul continuă scăderea

Cursul valutar anunțat luni, 27 octombrie 2025, de Banca...

TVA / Foto: DCBusiness

Şedinţă de Guvern, luni, 27 octombrie. Care e urgenţa

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Practic toți românii sunt obligați să utilizele SPV
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Benzinărie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Transelectrica
Medic de familie / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen

pixel