Fondul de Stabilitate Financiară al Greciei (HFSF) se apropie de finalizarea vânzării participațiilor deținute la principalele bănci elene, după ce a încheiat cu succes vânzarea acțiunilor deținute la Piraeus Bank. Astfel, procesul de recapitalizare a sistemului bancar grec va fi oficial încheiat, semnificând și încheierea unui capitol important pentru economia țării, care a demonstrat reziliență în ciuda dificultăților recente.
În timpul crizei financiare, Fondul de Stabilitate Financiară al Greciei a injectat aproximativ 50 de miliarde de euro pentru a recapitaliza primele patru bănci comerciale ale țării. De la începutul lunii septembrie, HFSF a vândut acțiuni la Eurobank, Piraeus Bank și Alpha Bank, păstrând o participație de aproximativ 18% în National Bank și aproximativ 70% în Attica Bank.
Prin vânzarea unei participații de 27% deținute de stat la Piraeus Bank, ministrul de Finanțe, Kostis Hatzidakis, a subliniat finalizarea unei etape importante pentru sistemul bancar elen. Acesta a evidențiat încrederea crescută a investitorilor în toate băncile de importanță sistemică din Grecia, subliniind un interes de opt ori mai mare decât oferta disponibilă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Compania Star Assembly, filială...
Ministerul Finanțelor a atras...
Blocajul guvernamental din SUA...
Greșeala pe care o fac mulți...
Leul a început săptămâna în...
ANAF a modificat formularul...
Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.
Prețul energiei în România urcă...
Programul Rabla Clasic, epuizat...
De la 1 iulie 2026, camioanele...
Visa a blocat tentative de...
Prețul petrolului își revine...
Carburanții s-au ieftinit în...
Miercuri, 15 octombrie, este...
Aurul atinge un nou record...
Google oferă gratuit acces la...
Bulgaria își majorează...
Reuniunea FMI și Băncii...
Salariul mediu net a scăzut în...
Inflația urcă la 9,9% în...
Argintul depășește pragul de 50...